Na novelo zakona, ki omejuje kratkotrajno oddajanje nepremičnin, bodo vložili dopolnilo, ki bo občinam omogočilo, da dovolijo kratkotrajno oddajanje nepremičnin skozi vse leto in ne le šest mesecev. Foto: Freepik
v živo
Na novelo zakona, ki omejuje kratkotrajno oddajanje nepremičnin, bodo vložili dopolnilo, ki bo občinam omogočilo, da dovolijo kratkotrajno oddajanje nepremičnin skozi vse leto in ne le šest mesecev. Foto: Freepik

Gospodarstvo

Politika

Koalicijski poslanci bi Hanu popravljali zakon

Suzana Kos
April 17, 2025

Pred skorajšnjo prvo obravnavo novele zakona o gostinstvu koalicijski poslanci sprejeli pomembno odločitev glede kratkotrajnega oddajanja nepremičnin. Kritiki opozarjajo, da pristojno ministrstvo ni odgovorilo na dve osnovni vprašanji.

Poslanci bodo na seji državnega zbora, ki se bo začela 22. aprila, začeli postopek sprejemanja novele zakona o gostinstvu, ki razburja vpletene skoraj tako kot novela zakona o zdravstveni dejavnosti. In tudi pri njej kritiki napovedujejo zahtevo za ustavno presojo.

Spremembe zakona o gostinstvu, s katerimi namerava vlada omejiti oddajanje nepremičnin v turistični oziroma kratkotrajni najem, naj bi imele po napovedih gospodarskega ministrstva pod vodstvom Matjaža Hana pozitivne posledice na trg stanovanj - prinesle naj bi večjo dostopnost stanovanj tistim, ki želijo v njih živeti.

Občine bi po predlogu zakona lahko določile dovoljeno število dni kratkotrajnega oddajanja stanovanja v eno- ali dvostanovanjski stavbi v razponu med 30 in 180 dni, za kratkotrajno oddajanje stanovanja v tri- in večstanovanjski stavbi pa v razponu med 30 in 90 dni. 
»Prav to pooblastilo je bistvo te ureditve, saj se zavedamo, da se občine razlikujejo glede stanovanjske problematike in glede razvoja turizma, gospodarstva. Nenazadnje so prav občine zadnja leta opozarjala na potrebo po večji vlogi občin v ureditvi oddajanja v kratkotrajni najem. Ob dvigu dovoljenega števila dni kratkotrajnega oddajanja posameznega stanovanja se je zamejilo pooblastilo občinam, in sicer lahko občina število dni omeji do 30 ali ga dvigne na 180 dni za enostanovanjske in dvostanovanjske hiše ter do 90 dni za tri- in večstanovanjske hiše,« so kot predlagatelji zakonskih sprememb zapisali na gospodarskem ministrstvu.

Ministru bi zakon popravili

Po naših informacijah pa se je v koalicijskih poslanskih vrstah, zlasti v Gibanju Svoboda, po kritikah s terena porodila ideja, da bodo predvideno zamejitev spremenili in občinam omogočili, da dovolijo oddajanje v stanovanjskih hišah 365 dni na leto. 

drzavnizbor_matijasusnikDZ.jpg
Poslanci bodo o noveli zakona o gostinstvu prvič odločali na seji, ki se začne v torek. Matija Sušnik/Državni zbor
Kot je slišati po parlamentarnih hodnikih, bodo to spremenili z amandmajem k predlogu zakona. V prvi obravnavi, opravili jo bodo prihodnji petek, pa se je koalicija včeraj dogovorila o enotni podpori noveli. 

Ministrstvo in sobodajalci že ves čas na nasprotnih bregovih 

V zasebnih sobah, apartmajih in hišah se je v letu 2023 sicer realiziralo 23,25 odstotka nočitev. Analiza ministrstva kaže še, da so se v povprečju v enem letu – med marcem 2023 in marcem 2024 – na platformah Airbnb in Vrbo nepremičnine v Sloveniji oddajale 92 dni.

Sobodajalci so bili kritični do vladnega predloga, ki omejuje kratkotrajno oddajanje nepremičnin. Delež stanovanj, ki bi s takšno regulacijo prišel na trg v dolgoročni najem, je po ocenah tako majhen, da ne bo imel nikakršnega vpliva na cene stanovanj ali na višino najemnin.

[[povezana]]

Kritike na Hanovo ministrstvo pa so letele tudi v smeri, češ da ni sposobno odgovoriti na dve preprosti vprašanji, in sicer kakšna je vzročna povezanost med številom enot, ki se oddajajo za krajši in srednji čas, in pomanjkanjem stanovanj za dolgoročni najem oziroma ceno nepremičnin. In še: če bo predlog ministrstva v predlagani obliki sprejet, koliko stanovanj in v kakšnem času jih pričakujejo na trgu. 

Predstavniki sobodajalcev pa so napovedali tudi, da bo zaradi regulacije izbrisanih 90 odstotkov zasebnih ponudnikov nastanitev za krajši čas, kar predstavlja 25 odstotkov vseh nastanitvenih zmogljivosti v državi. To pa naj bi predstavljalo 50.000 državljanov, ki so povezani s sobodajalci in njihovimi družinami.

116 123 – Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik, 24 ur na dan (brezplačno)
116 111 – TOM – telefon za otroke in mladostnike, dosegljiv vsak dan med 12. in 20. uro (klici so brezplačni, otroci in mladostniki pa lahko pišejo tudi na tom@zpms.si ali se oglasijo v njihovi spletni klepetalnici)
Poletni strani To sem jaz, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
01 520 99 00 – Klic v duševni stiski (vsak dan med 19. in 7. uro)
031 704 707Center za psihološko svetovanje Posvet, vsak delovni dan med 8. in 20. uro
031 50 60 50 – Telefon za pomoč v stiski ”Prisluhnem ti”, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
05 720 17 20 – Društvo Tvoj telefon, vsak delovni dan med 7. in 22. uro
No items found.
No items found.
No items found.