
Gospodarstvo
Politika
Sobodajalci in ministrstvo še vedno na različnih bregovih
Osnutek novele zakona o gostinstvu (ZGOS-1), ki ga je v petek ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport vložilo v obravnavo, bo vlada potrjevala v četrtek.
Na današnjem sestanku na ministrstvu za gospodarstvo je Združenje sobodajalcev ponovno doživelo hladni tuš, seznanjeni so bili, da predlagana novela vsebuje predloge, ki jim ostro nasprotujejo.
»Uslužbence ministrstva smo seznanili s prepletom določil v zakonu, ki bodo prizadela večino slovenskih sobodajalcev. Izpostavili smo predvsem tista, ki so tako nevarna, da jih niti občine, kljub prizadevanju županov za ohranitev panoge, ne bodo mogle koordinirati« je za info360 povedala predsednica Združenja sobodajalcev Katja Rezman.
V 18. členu novele so do zdaj z dovoljenjem občine dopuščali kratkoročni najem 356 dni na leto. To določilo bo po novem odpadlo, najvišji časovni najem z dovoljenjem občine je 150 dni.
Kljub slabim obetom so pripravljeni na nadaljnje konstruktivne pogovore.
»To kar zdaj opažamo so sledovi koalicijskega trgovanja, ki se odvijajo za hrbti tistih, ki se jih to najbolj dotika,« so ostri pri Združenju. Kljub nezadovoljstvu nad pogajanji, pa bodo svoje predloge posredovali še na vlado in v parlament.
Regulacija kratkotrajnega najema po mnenju ministrstva otežuje dostop do stanovanj za ranljive skupine in hkrati izloča stanovanja s trga dolgotrajnih najemov. Državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Matevž Frangež med drugim meni, da regulacija srednjeročno vpliva tako na zmanjšanje pritiska na najemnine oziroma na znižanje najemnin kot tudi na dostopnejšo ceno kvadratnega metra.
[[povezana]]
Frangež: Stališča sobodajalcev smo upoštevali, a zakona ne moremo več zaustavljati
Pri uvedbi enega izmed strožjih zakonov z vidika sobodajalcev na ministrstvu ne popuščajo. Državni sekretar Frangež sicer dodaja, da so za pogovore odprti in da se vladna obravnava nadaljuje. Skupni dogovor bo mogoče sprejeti tudi s predlogi v amandmajski obliki, ki bodo pripravljeni v najkrajšem času.
»Ponovili smo, da se nujno potrebni regulaciji ne bomo odpovedali, da pa je prostor za izboljšave odprt, dokler poslanci ne odglasujejo zadnji amandma.«
Kakšne novosti uvaja zakon?
- Zmanjšanje števila dni kratkotrajnega oddajanja iz 150 na 60 dni.
- Možnost oddajanja hiše turistom celo leto ob dovoljenju občine po novem odpade.
- 150 dni bo lahko oddajal sobodajalec v eno ali dvostanovanjski hiši, če ima tam stalno ali začasno prebivališče in oddaja največ polovico uporabne površine.
- V eno ali dvostanovanjski hiši se oddajanje zmanjšuje iz 15 postelj na 12 oseb.
- V stanovanju je lahko le en nastanitveni obrat, v katerem se lahko oddaja največ šestim osebam.
- Status kratkoročnega najemodajalca ima v stanovanju zgolj sobodajalec, v hiši pa je to lahko sobodajalec, podjetnik, podjetje ali druga pravna oseba.
- Za oddajanje hiše je potrebno soglasje vseh lastnikov.
- Za oddajanje stanovanja v večstanovanjski stavbi so potrebna soglasja lastnikov 75 odstotkov površin in vseh mejašev.
- Soglasje bo veljalo 3 leta, objavljeno pa mora biti na javni površini.
- Pravilom se lahko izognite zgolj s spremenjeno namembnostjo hiše, denimo kot apartma.