
Gospodarstvo
Nezadovoljni sobodajalci s peticijo do ministra Hana
Najemodajalci pričakujejo ponovno javno obravnavo zakona o gostinstvu
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je v petek vložilo v obravnavo na vlado RS novelo zakona o gostinstvu (ZGOS-1), ki naj bi z omejitvijo kratkotrajnega oddajanja sob v najem reševala razmere na stanovanjskem trgu. Združenje sobodajalcev noveli zakona o gostinstvu nasprotuje, prepričani so, da bo uničila tudi do 25 odstotkov nastanitvenih zmogljivosti slovenskega turizma.
»Predlog zakona temelji na napačnih predpostavkah in zavajajočih analizah,« poudarjajo v združenju in dodajajo, da podatki ministrstva ne dokazujejo, da je zaradi kratkoročnih najemov manj dostopnih stanovanj. Še več, čeprav zakon formalno dopušča kratkoročno oddajanje, naj bi pravne določbe dejansko onemogočale njegovo izvajanje.
Po njihovem mnenju bo oddajanje v večstanovanjskih stavbah v največjih mestnih jedrih (kot so Ljubljana, Piran, Koper, Izola, Radovljica, Ptuj, Maribor) praktično nemogoče. Nič bolje pa ne kaže sobodajalcem izven mestnih središč.
Opozarjajo tudi, da predlagatelj novele zakona ni izdelal analize vpliva zakona na dejavnost in ni ovrednotil javno finančnih posledic takšnih ukrepov.
Novi zakon ne upošteva, da v univerzitetnih središčih veliko sobodajalcev pretežni del leta oddaja študentom in s tem dejansko rešuje stanovanjsko problematiko, v turističnih središčih pa bodo manjše, turizmu prilagojene nepremičnine, ob prepovedi sobodajalstva postale vikendi in ne stanovanja za dolgoročno bivanje, to kar naj bi bil cilj predlagatelja zakona.
Proti zakonu tudi občine in gostinci
Združenje občin Slovenije (ZOS), ki povezuje 144 od 212 slovenskih občin, je prav tako ministrstvo obvestilo, da predlaganemu zakonu nasprotuje. »Zainteresirana strokovna javnost, več kot 450 lokalnih turističnih organizacij, društev, interesnih združenj in občin iz cele Slovenije ter preko 3.000 podpisnikov peticije zato poziva gospodarskega ministra Matjaža Hana k objavi ponovne javne razprave o predlogu zakona o gostinstvu Zgos-1.«
Zbrane podpise v obliki peticije za ponovno javno obravnavo zakona o gostinstvu bodo predstavniki Koordinacije slovenskih sobodajalcev ministrstvu predali na sestanku v torek.
Slovenski ponudniki zasebnih nastanitev so lani prispevali kar četrtino vseh nočitev in so hkrati tudi najbolj priljubljena počitniška izbira slovenskih gostov.