Foto: STA in fotomontaža Info360.si
v živo
Foto: STA in fotomontaža Info360.si

Politika

Gospodarstvo

Gen-i ponovno odprl podjetje v državi, kjer so predsedniku vlade domnevno ukradli identiteto

Tri leta minevajo od afere ukradena identiteta predsednika vlade. Ker gre za kaznivo dejanje, ki ga policija po uradni dolžnosti preganja, smo preverili, ali pri organih pregona poteka kakšen postopek in v kateri fazi je. Obrnili smo se tudi na razvpito banko, kjer naj bi pri odprtju bančnega računa prišlo do zlorabe premierjevih podatkov in na predsednika vlade. Po preverbi se zdi, da premikov tudi po treh letih na tem področju ni. Je pa premik v energetski družbi Gen-i, ki jo je dolga leta vodil Robert Golob. V vodstvu so se namreč odločili, da na istem naslovu v Romuniji ponovno odprejo hčerinsko podjetje, ki so ga leta 2018 likvidirali; istega leta, ko naj bi Robertu Golobu pri odprtju bančnega računa ukradli identiteto.   

Tako so v Gen-i potrdili naše informacije o ponovnem odprtju podružnice v Romuniji. Gen-i je na romunskem trgu že imel hčerinsko družbo, a jo je leta 2018 likvidiral in vse njene aktivnosti prenesel na matično družbo.

Iz romunskih javno dostopnih baz je razvidno, da je družba ob zaprtju poslovala z izgubo.

Ob likvidaciji je hčerinska družba Gen-I imela okoli 50 tisoč romunskih levov izgube, kar je okoli 10 tisoč evrov izgube: Foto Uredništvo

A tokrat naj bi bilo drugače. V Gen-i ocenjujejo, da je potencial romunskega trga velik, ustanovitev hčerinske družbe, ki jo vodita Maks Helbl in Igor Koprivnikar, pa naj bi bila povezana tudi s spreminjajočimi regulatornimi zahtevami.  

Uradna predstavnika hčerinske družbe Gen-I Bukarest sta Maks Helbl in Igor Koprivnikar. Foto: Uredništvo
Lani ustanovljena družba Gen-i Bucharest electricity trading and sale in leta 2018 likvidirana družba imata v centru Bukarešte isti naslov: Strada Remus, Nr. 1-3. 

Ustanavljanje hčerinskih družb v tujini v poslovnem svetu ni nič nenavadnega. Tako tudi širitev mreže Skupine Gen-i v Romunijo ne bi bila, če se ne bi predsednik vlade pred državnozborskimi volitvami leta 2022 zapletel v afero z ukradeno osebno identiteto prav v Romuniji. 

Spomnimo, premier Golob je decembra 2021 finančno upravo zaprosil za izpis o plačanih davkih in potrdilo, da nima računa v tujini, a je iz Fursa prejel obvestilo, da v Romuniji obstaja bančni račun na ime Robert Golob pri Raiffeisen banki. Takrat je za časnik Delo povedal:

»Je pa res, da sem, ko sem šel (na Furs, op. avt.) po potrdilo o tem (o odprtih računih v tujini, op. avt.), ugotovil, da je nekdo zlorabil mojo identiteto in v nekem zakotnem mestu v Romuniji odprl bančni račun na moje ime, to je storil leta 2018,« je za Delo dejal Robert Golob. Po njegovih besedah je banka takoj, ko so jo obiskali njegovi odvetniki, račun sama zaprla. »Očitno je pri tej zgodbi sodelovala. Nikoli torej nisem imel nobenega računa v tujini. Pika!,« je še dejal Golob.
Pozneje se je izkazalo, da ne gre za neko zakotno mesto v Romuniji, pač pa, da je bil račun odprt v glavnem mestu Bukarešti. Bančna podružnica, kjer je bil odprt račun in sedež takratne podružnice Gen-i pa sta le streljaj narazen. V oči je zbodlo tudi leto odprtja osebnega računa, ko je prišlo do domnevne kraje identitete, saj sovpada z letom zaprtja podružnice Gen-i v Bukarešti. 

Aprila 2022 je Robert Golob za N1 napovedal vložitev tožbe zoper Raiffeisen banko, če ta ne bo predala vseh dokazov. Suma ukradene identitete pa ni naznanil policiji, saj po njegovih trditvah ne bi imelo smisla brez dokazov banke.

Kako po treh letih odgovarjajo na romunski policiji in Raiffeisen banki?

Ob aferi z ukradeno identiteto leta 2022 je razvpita banka potrdila, da je dobila prijavo zaradi suma zlorabe podatkov pri odprtju računa v bančni podružnici v Romuniji. Zato smo se tudi tokrat obrnili na banko in jih vprašali, kaj je pokazal notranji nadzor oziroma ali je ta potrdil sum zlorabe podatkov.

Iz banke smo prejeli skop odgovor.

Skladno z avstrijskim zakonom o bančni skrivnosti ni dovoljeno deliti informacij o odnosih s strankami, so kratko zapisali.

Ker je kraja identitete kaznivo dejanje, je banka – če je odkrila sum zlorabe podatkov – dolžna le-tega prijaviti policiji. Z vprašanji smo se zato obrnili na romunsko policijo in jih vprašali, ali so v zadnjih treh letih obravnavali primer ukradene identitete Roberta Goloba in domnevne zlorabe podatkov za namen odprtja bančnega računa v Romuniji.

Generalni inšpektorat romunske policije nam je odgovoril:

V skladu z določbami 12. člena, prvega odstavka, točke d) Zakona št. 544/2002 o prostem dostopu do informacij javnega značaja, z vsemi spremembami in dopolnitvami, so informacije, ki se nanašajo na osebne podatke, izvzete iz prostega dostopa državljanov, v skladu z zakonodajo.
GEN 3 SLIKA.png

Potrjevanje ali zanikanje določenih informacij o posamezniku in razširjanje takšne vsebine bi predstavljalo obdelavo osebnih podatkov, kar je z uredbo prepovedano, so še zapisali.

Predsednik vlade zahteval pojasnila in podal predlog za pregon 

V iskanju odgovorov smo se pretekli teden obrnili tudi na kabinet predsednika vlade. Robert Golob je namreč v Finalnem N1 soočenju pred volitvami napovedal uporabo vseh pravnih sredstev na vseh instancah zoper banko Raiffeisen.

Iz sporočila kabineta predsednika vlade, ki ga spodaj prilagamo, odgovora na vprašanje, ali so bile vložene napovedane tožbe, nismo dobili, prav tako tudi ne za kakšen predlog za pregon gre in komu ga je premier podal.   

KPV odgovor.png

 V preiskovanje suma kraje identitete bi se lahko vključila tudi slovenska policija

Obrnili smo se tudi na ministrstvo za notranje zadeve in vprašali, ali je morda notranji minister Boštjan Poklukar izrabil zakonske možnosti, ki mu omogočajo, da poda posamične usmeritve za izvedbo posameznih nalog in ukrepov policije, kadar je to potrebno; torej, ali je minister dal policiji usmeritve, da se poveže z romunskimi preiskovalnimi organi in vendarle razčisti ta neljubi dogodek za predsednika vlade. 
Odgovora ministrstva za notranje zadeve nismo prejeli. Skupina Gen-i sodi med najuspešnejše evropske trgovce z energenti. To je rezultat ambiciozne mednarodne poslovne strategije skupine, ki deluje na 25 trgih. Romunski energetski trg predstavlja enega od strateško pomembnih trgov, zato se Gen-i na njem predstavlja preko novoustanovljene hčerinske družbe Gen-i Bukarest. 
116 123 – Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik, 24 ur na dan (brezplačno)
116 111 – TOM – telefon za otroke in mladostnike, dosegljiv vsak dan med 12. in 20. uro (klici so brezplačni, otroci in mladostniki pa lahko pišejo tudi na tom@zpms.si ali se oglasijo v njihovi spletni klepetalnici)
Poletni strani To sem jaz, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
01 520 99 00 – Klic v duševni stiski (vsak dan med 19. in 7. uro)
031 704 707Center za psihološko svetovanje Posvet, vsak delovni dan med 8. in 20. uro
031 50 60 50 – Telefon za pomoč v stiski ”Prisluhnem ti”, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
05 720 17 20 – Društvo Tvoj telefon, vsak delovni dan med 7. in 22. uro
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.