
Aktualno
Gorenjska regijska bolnišnica: 3,5 milijona evrov za prestavitev daljnovoda
Poleg bližine dveh že obstoječih bolnišnic (kranjske porodnišnice in Klinike Golnik), se kot izziv pri smiselnosti umestitve nove regijske bolnišnice v Kranj, izpostavlja tudi zahtevnost terena.
[[povezana]]
Ena ključnih ovir je daljnovod na 110 kilovatnem napetostnem nivoju, ki poteka čez predvideno gradbišče med Gimnazijo Franceta Prešerna in trgovskim centrom Kalia

Visoki stroški prestavitve daljnovoda
Po navedbah Elektra Gorenjske bo daljnovod potrebno prestaviti, kar bo zahtevalo dodatne posege v infrastrukturo.
»Strošek prestavitve je trenutno ocenjen na približno 3,5 milijona evrov. Strokovne podlage za izvedbo tega postopka so v pripravi,« so pojasnili za Info360.
Poleg finančnih vidikov je za prestavitev daljnovoda nujen prostorski načrt, ki ga bosta morala uskladiti občina Kranj in pristojno ministrstvo. Ta proces bi lahko vplival na časovnico gradnje in dodatno zapletel izvedbo projekta.
Izbrana lokacija za bolnišnico v Kranju jih ni Elektru Gorenjska ni presenetila, saj so bili pred sprejetjem odločitve na vladi seznanjeni, da ministrstvo za zdravje presoja dve možni lokaciji – Radovljico in Kranj. Mestna občina Kranj jih je konec decembra 2023 povprašala o možnostih prestavitve daljnovoda.
Elektro Gorenjska je zato pripravil idejno rešitev z oceno investicijskega stroška (dokument IDR). V njej so obravnavali rešitev, ki bi omogočila gradnjo na celotnem območju OPPN KR Z 8/1. Izhodiščni elaborat je vključeval potencialne predlagane tehnične rešitve in prvotno grobo oceno investicije. Februarja 2024 je bila pripravljena nadgradnja elaborata, ki kot rešitev predvideva kabliranje tistih daljnovodov, ki neposredno vplivajo na s strani občine Kranj predlagano umestitev bolnišnice.
Točne mikrolokacije bolnišnice znotraj območja OPPN v Elektru Gorenjska ne poznajo – ta bo morala biti obdelana s prostorskim načrtom, pravijo. Ko bo investitor vložil vlogo za projektne pogoje, bodo zadevo preučili in podali ustrezne pogoje za prostorsko umestitev in priključitev bolnišnice ter morebitnih drugih objektov.
V načrtu razvojnih programov 2025-2028 je izgradnji Gorenjske regijske bolnišnice namenjenih 305 milijonov evrov.
Kranj prejel nižjo oceno zaradi infrastrukturnih omejitev
Podjetje Elmarkt, ki je izvajalo presojo umestitve bolnišnice v prostor, je lokaciji v Radovljici dodelilo višjo oceno kot Kranju, vendar je vlada kljub temu za končno lokacijo izbrala Kranj. Spomnimo, ministrstvo za zdravje je za to presojo plačalo 42 090 evrov.
Po besedah direktorja podjetja, Andraža Ellerja, je bila prestavitev daljnovoda eden od dejavnikov, ki so negativno vplivali na oceno Kranja. Poleg tega so kot izziv navedli tudi prisotnost arheološkega najdišča, ki lahko potek gradnje dodatno zaplete oziroma podaljša.
Eller je dodal, da sta sicer obe lokaciji primerni za gradnjo bolnišnice.