Območje na Zlatem polju v Kranju, kjer bo predvidoma stala nova bolnišnica. Daljnovod bo treba prestaviti. Foto: posnetek zaslona
v živo
Območje na Zlatem polju v Kranju, kjer bo predvidoma stala nova bolnišnica. Daljnovod bo treba prestaviti. Foto: posnetek zaslona

Aktualno

Politika

Zdravnik Brecelj: Izbor lokacije regijske bolnišnice je bil najbrž političen

Bomo po zaključku gradnje gorenjske regijske bolnišnice Kranj imeli tri bolnišnice na istem območju? Vlada je odločitev o tem, da bo regijska bolnišnica v Kranju, sprejela, preden bi prenovila zdravstveno mrežo, ki bi poskrbela za ustrezno razporeditev izvajalcev javne zdravstvene službe na območju države. Stroka o izboru lokacije ne ve nič.

Slovenska javnost že leta posluša o nujnosti ureditve zdravstvene mreže, zdajšnja koalicija je to zavezo zapisala tudi v koalicijsko pogodbo.

Preden bi se torej odločalo o novi lokaciji za gorenjsko regijsko bolnišnico, je bilo pričakovati, da se bo najprej skrbno pretehtalo, katerih bolnišnic morda v državi ne potrebujemo več, katere lahko združimo ali preoblikujemo v negovalne. 

Vzpostaviti bi morali mrežo, ki bi omogočila najboljšo in najbolj varno oskrbo za paciente.
A to se ni zgodilo. Nova regijska bolnišnica bo tako v Kranju, kjer sta v radiju desetih kilometrov že dve bolnišnici: od leta 1955 vzpostavljena Bolnišnica za ginekologijo in porodništvo Kranj (BGP) ter 103 leta stara specializirana univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

Kakšna bo torej usoda omenjenih bolnišnic?

Tega odgovora na ministrstvu za zdravje niso podali, saj zdravstvene mreže še niso izdelali.

»Na ministrstvu za zdravje bomo na podlagi potreb prebivalstva pripravili predlog zdravstvene mreže, katere izhodišča je že obravnaval Strateški svet za zdravstvo. Zdravstvena mreža bo opredeljena za vse ravni zdravstvenega varstva ter bo omogočala učinkovito in optimalno zagotavljanje zdravstvenih storitev,« so povedali na ministrstvu za zdravje po tem, ko je bila na vladi sprejeta odločitev, da bo nova gorenjska regijska bolnišnica stala v Kranju.

Spomnimo, koalicijski partnerji so se takole zavezali za ureditev mreže javnih zdravstvenih storitev v koalicijski pogodbi.

»Potrebujemo urejeno mrežo, ki bo omogočila trajni dostop do izvajalcev zdravstvenih storitev, programov, zdravstvenega kadra in drage medicinske opreme. Pri organizaciji te mreže bomo izhajali iz podatkov o opravljenih pregledih, preiskavah in posegih na posamezno bolnišnico in na zdravnika/tim ter jih primerjali s priporočenimi smernicami.«
bolnišnica - lokacija (002).PNG
Izbrana lokacija. Vir: Občina Kranj

Boljši kazalniki za Radovljico, a vseeno slavil Kranj

Kot podlago za odločanje o najbolj primerni lokaciji za gorenjsko regijsko bolnišnico, je država podjetju Elmarkt plačala 42.090 evrov (z davkom), slednji pa je pri presoji umestitve nove bolnišnice v prostor nekoliko več točk in s tem prednosti podelil občini Radovljica.

Kljub temu je nazadnje slavil Kranj, zato se je tudi radovljiški župan Ciril Globočnik že odzval, da je šlo za politično odločitev.

Kranjskega župana Matjaža Rakovca novica o umestitvi bolnišnice k njim ni presenetila.

»Nenazadnje smo jo že dolgo čakali in pričakovali. Vladna izbira je logična. Odločitev o končni podobi in vsebini je seveda v rokah Ministrstva za zdravje, prav tako odločitev o pričetku gradnje.«

Brecelj o razlogih za izboru Kranja ne ve nič 

Kirurg Erik Brecelj, predsednik strateškega sveta za zdravstvo je dejal, da je bila odločitev o tem, kje na Gorenjskem bo stala regijska bolnišnica, najbrž politična in da ne ve, kako je do nje prišlo. To bi morali po njegovem natančneje pojasniti na vladi. 

Čeprav se na strateškem svetu ukvarjajo tudi z regionalizacijo zdravstva, se o lokaciji gorenjske regijske bolnišnice niso pogovarjali.

Z mrežo za primarni nivo so po besedah Breclja že daleč prišli, začeli so se ukvarjati tudi s sekundarnim nivojem. 

Negotova prihodnost Klinike Golnik in BGP Kranj 

Ker zdravstvena mreža torej še ni izdelana in prilagojena novo nastalim potrebam prebivalstva, tudi ni znano, kakšna bo v resnici usoda omenjenih dveh bolnišnic v primeru izgradnje nove bolnišnice v Kranju.

Lahko pa sklepamo, da bo s kadrovskega, organizacijskega in prostorskega vidika, težko na nekaj kilometrski razdalji ohraniti vse tri ustanove, v katerih bodo zaposleni specializirani pulmologi, ginekologi in drugo pripadajoče zdravstveno osebje.

V primeru postavitve regijske bolnišnice bi tako vrata najverjetneje morala zapreti BGP Kranj, vprašljiv pa je tudi obstoj Golnika. Tam so sicer od pristojnega ministrstva prejeli zagotovilo, da klinika v prihodnje, tudi na morebitni lokaciji ob regionalni bolnišnici, ostaja samostojna, terciarna ustanova. Lani so dobili tudi podaljšano veljavnost naziva klinika.

Prepričani so, da bo njihova klinika, neodvisno od lokacije, ostala vrhunska terciarna zdravstvena, raziskovalna in izobraževalna ustanova, ki tako doma kot po svetu uživa velik ugled.

Tudi v BGP Kranj glede svojega obstoja ne izražajo zaskrbljenosti.

Po njihovem mnenju bo postavitev nove regijske bolnišnice v Kranju predvsem izboljšala pogoje zdravljenja bolnikov in delovne razmere za zaposlene.

Tik pred investicijami 

Ob kranjski porodnišnici je tudi zdravstveni dom. Ta se sooča s prostorsko stisko in bi se ga dalo torej razširiti v prostore bolnišnice.

Odločitev o tem je v rokah države, sprejeti pa bi jo bilo treba hitro, saj je porodnišnica tik pred načrtovanjem popolne energetske sanacije.

Tudi na Golniku so tik pred investicijami: 27. februarja 2025 so pridobili gradbeno dovoljenje za vzpostavitev izolacijskega oddelka. 

Poleg bolnišnice, v Kranju več novih ustanov

V kranjski občini so zaradi nadaljnjega načrtovanja gradnje bolnišnice na pogovore že povabili predsednika vlade Roberta Goloba in ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel.

1704956686-fotka-2.jpg
Tako bi lahko bila videti regijska bolnišnica v Kranju. Foto: Občina Kranj
Po prvotnih načrtih bo imela regijska bolnišnica v Kranju na lokaciji na Zlatem polju 600 postelj, na leto bo lahko hospitalizirala 35 tisoč ljudi in poskrbela za preko 200 tisoč ambulantnih obravnav. Zaposlovala bo okoli 1.400 ljudi. »Velik del zemljišč za potrebe gradnje bolnišnice je že v lasti države ali občine, zasebni lastniki so zemljišča voljni prodati za potrebe bolnišnice. Blizu lokacije bo kmalu nov dom za starejše, nov zdravstveni center, nova stanovanja. S stališča varnosti ni nepomembno, da so v neposredni bližini gasilci, tudi vojašnica je blizu. V kranjskem srednješolskem centru bodo že letos začeli izobraževati kadre, ki jih bo potrebovala tudi bolnišnica,« so zapisali v sporočilu za javnost na kranjski občini. 
116 123 – Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik, 24 ur na dan (brezplačno)
116 111 – TOM – telefon za otroke in mladostnike, dosegljiv vsak dan med 12. in 20. uro (klici so brezplačni, otroci in mladostniki pa lahko pišejo tudi na tom@zpms.si ali se oglasijo v njihovi spletni klepetalnici)
Poletni strani To sem jaz, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
01 520 99 00 – Klic v duševni stiski (vsak dan med 19. in 7. uro)
031 704 707Center za psihološko svetovanje Posvet, vsak delovni dan med 8. in 20. uro
031 50 60 50 – Telefon za pomoč v stiski ”Prisluhnem ti”, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
05 720 17 20 – Društvo Tvoj telefon, vsak delovni dan med 7. in 22. uro
No items found.
No items found.