Ali bomo kmalu plačevali rekordne cene za jutranjo kavo? Vse kaže, da se temu ne bomo mogli izogniti. Foto: Freepik
v živo
Ali bomo kmalu plačevali rekordne cene za jutranjo kavo? Vse kaže, da se temu ne bomo mogli izogniti. Foto: Freepik

Aktualno

Kava postaja luksuz: Se bo skodelica kave še podražila?

Pia Pangos
February 12, 2025

V zadnjih mesecih smo priča zgodovinskemu skoku cene surove kave, ki že vpliva na končne potrošnike in celotno industrijo

Za te dramatične spremembe so krivi številni dejavniki, med katerimi izstopajo vremenske razmere, geopolitične napetosti in borzne špekulacije. Leto 2025 se je začelo s še večjimi izzivi, ki bi lahko cene potisnili še višje.

Zakaj se kava draži?

Eden ključnih razlogov za podražitve je pomanjkanje robuste. Že dve leti zapored šibkejše letine te sorte kave povzročajo neravnovesje na trgu – povpraševanje presega ponudbo, kar vodi v skoke cen. Leto 2024 je bilo prelomno, saj je robusta prvič v zgodovini presegla ceno arabike. Vietnam, največji proizvajalec robuste, napoveduje še slabšo letino, kar pomeni, da pomanjkanje ne bo kmalu odpravljeno. 

Podobna zgodba se odvija pri arabiki. Napovedi kažejo, da bo letina v Braziliji leta 2025 manjša, kar bo dodatno vplivalo na ponudbo. Posledično so se na borzi aktivirali špekulativni skladi, ki vlagajo milijarde v surovo kavo, kar še dodatno dviguje cene.

Logistični kaos in dodatni stroški

Poleg vremenskih vplivov k podražitvam prispevajo tudi logistične težave. Napadi Hutijev na ladje v Rdečem morju prisilijo ladjarje, da uporabljajo daljše poti, kar podaljšuje transport iz Azije v Evropo s 30 na kar 90 dni. To povečuje stroške in vpliva na razpoložljivost surove kave. Na drugi strani sveta preobremenjenost brazilskih pristanišč povzroča zamude pri natovarjanju, kar pomeni, da ladje že na začetku poti zamujajo vsaj 30 dni. Ker proizvajalci ne morejo čakati na dostave, so prisiljeni kupovati kavo na "spot" trgu, kjer so cene še višje.

Evropska regulacija in še višje cene

Evropski proizvajalci se soočajo z dodatnimi stroški zaradi uvedbe regulative EUDR, ki zahteva kavo iz trajnostnih virov brez krčenja gozdov. Čeprav začne uredba veljati šele leta 2026, so številni proizvajalci, vključno z Atlantico Grupo, ki je lastnica blagovne znamke Barcaffe, že začeli z nakupi certificirane kave, kar še dodatno dviguje njeno ceno. 

Kaj lahko pričakujemo v prihodnje?

Obeti za prihodnje leto niso obetavni. Vse kaže, da bo primanjkljaj arabike trajal vsaj do sredine leta 2026, zaradi slabih letin in vremenskih vplivov se bo nadaljevalo pomanjkanje robuste. Krepitev ameriškega dolarja dodatno otežuje nabavo evropskim proizvajalcem, kar pomeni, da bi se lahko cene še dvigovale. 

Potrošniki bodo morali za svojo skodelico kave globlje seči v žep, kavna industrija pa se bo še naprej borila z izzivi pri zagotavljanju surovin in stabilizaciji stroškov. 

116 123 – Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik, 24 ur na dan (brezplačno)
116 111 – TOM – telefon za otroke in mladostnike, dosegljiv vsak dan med 12. in 20. uro (klici so brezplačni, otroci in mladostniki pa lahko pišejo tudi na tom@zpms.si ali se oglasijo v njihovi spletni klepetalnici)
Poletni strani To sem jaz, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
01 520 99 00 – Klic v duševni stiski (vsak dan med 19. in 7. uro)
031 704 707Center za psihološko svetovanje Posvet, vsak delovni dan med 8. in 20. uro
031 50 60 50 – Telefon za pomoč v stiski ”Prisluhnem ti”, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
05 720 17 20 – Društvo Tvoj telefon, vsak delovni dan med 7. in 22. uro
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.