v živo
Kitajska multinacionalka, ki ima v lasti tudi velenjsko Gorenje, že nekaj časa skuša prodati vrhniški Kemis. Foto: STA

Gospodarstvo

Kitajci prodajajo Kemis podjetju, ki ga policija sumi nezakonitega odlaganja odpadkov

Pia Pangos
January 9, 2025

Agencija za varstvo konkurence odloča o prodaji vrhniškega Kemisa.

Kitajski Hisense zaključuje prodajo Kemisa. Vrhniško podjetje, ki se ukvarja z zbiranjem, predelavo, odstranjevanjem ter posredovanjem nevarnih odpadkov lahko pristane v rokah družbe, ki jo policija sumi nezakonitega ravnanja z odpadki. Škarje in platno so zdaj v rokah državne Agencije za varstvo konkurence.

Kitajski multinacionalki Hisense je po dolgotrajnem postopku uspelo najti kupca za njeno hčerinsko družbo Kemis. Po naših informacijah je kupec vrhniške kemične tovarne, v kateri je leta 2017 izbruhnil obsežen požar, komunalno in gradbeno podjetje Kostak iz Krškega. Prodajni postopek pa je v zaključni fazi.

Zdaj je na potezi državna Agencija za varstvo konkurence, ki mora presoditi o soglasju k prodaji.

»Kostak bo v skladu s strateškimi cilji, povezanimi z nadgradnjo storitev na področju upravljanja z odpadki, izvedel nakup podjetja Kemis. Priključitev podjetja k družbi Kostak bi pomenila vzajemno krepitev priložnosti za nadaljnji razvoj in izboljšanje konkurenčnosti na mednarodnem trgu,« so naše informacije potrdili v Kostaku in dodali, da o nakupu trenutno odloča Agencija za varstvo konkurence; podrobnosti bodo predstavili po zaključku postopka.

Agencija za varstvo konkurence je priglasitev posla za Info360.si potrdila.

Kako bodo ravnali z nevarnimi odpadki? 

Informacija, da Kemis kupuje Kostak, je po mnenju naših sogovornikov skrb vzbujajoča. Na podjetje iz Krškega je namreč v minulih mesecih padel sum nezakonitega zakopavanja odpadkov. Sprašujejo se, ali bodo pristojni dopustili prodajo podjetja, ki se ukvarja z zbiranjem nevarnih in nenevarnih odpadkov v upravljanje nekomu, ki ga sumijo, da nezakonito zakopava odpadke.

O dogajanju v Spodnjem Starem Gradu so novembra lani prvič poročali na spletnem portalu Necenzurirano, kjer so tudi objavili fotografije nelegalnih odlagališč.

O vsem so bili že marca 2024 obveščeni tudi na Policijski upravi Novo mesto, a je prijavo pristojni inšpektorat prejel dva meseca pozneje. Inšpektorji so na ogledu območja nato ugotovili, da tam ni več smeti, izginile so tudi s satelitskih posnetkov.
Kostak je nelegalno zakopavanje odpadkov dolgo zanikal, decembra pa so »dopustili možnost«, da bi lahko bili odpadki zakopani, a so ob tem poudarili, da so na teh parcelah, ki so bile v lasti lokalnih kmetov, pri poglabljanju terena sami naleteli na zakopane odpadke.
Po izbruhu afere je na vrhu komunalnega podjetja prišlo do velikih kadrovskih sprememb. Miljenku Muhi sta se pri vodenju pridružila Jože Leskovar ter nekdanji predsednik uprave Petrola Aleksander Svetelšek. V vodstvu po novem sedi tudi nekdanji predsednik uprave Telekoma Cvetko Sršen. Večinski lastnik podjetja Kostak pa je občina Krško.
Občina Vrhnika si sicer že od leta 2017, ko je v obratu izbruhnil požar, prizadeva za selitev obrata.
116 123 – Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik, 24 ur na dan (brezplačno)
116 111 – TOM – telefon za otroke in mladostnike, dosegljiv vsak dan med 12. in 20. uro (klici so brezplačni, otroci in mladostniki pa lahko pišejo tudi na tom@zpms.si ali se oglasijo v njihovi spletni klepetalnici)
Poletni strani To sem jaz, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
01 520 99 00 – Klic v duševni stiski (vsak dan med 19. in 7. uro)
031 704 707Center za psihološko svetovanje Posvet, vsak delovni dan med 8. in 20. uro
031 50 60 50 – Telefon za pomoč v stiski ”Prisluhnem ti”, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
05 720 17 20 – Društvo Tvoj telefon, vsak delovni dan med 7. in 22. uro
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.