Gospodarstvo
Kitajci prodajajo Kemis podjetju, ki ga policija sumi nezakonitega odlaganja odpadkov
Agencija za varstvo konkurence odloča o prodaji vrhniškega Kemisa.
Kitajski Hisense zaključuje prodajo Kemisa. Vrhniško podjetje, ki se ukvarja z zbiranjem, predelavo, odstranjevanjem ter posredovanjem nevarnih odpadkov lahko pristane v rokah družbe, ki jo policija sumi nezakonitega ravnanja z odpadki. Škarje in platno so zdaj v rokah državne Agencije za varstvo konkurence.
Kitajski multinacionalki Hisense je po dolgotrajnem postopku uspelo najti kupca za njeno hčerinsko družbo Kemis. Po naših informacijah je kupec vrhniške kemične tovarne, v kateri je leta 2017 izbruhnil obsežen požar, komunalno in gradbeno podjetje Kostak iz Krškega. Prodajni postopek pa je v zaključni fazi.
Zdaj je na potezi državna Agencija za varstvo konkurence, ki mora presoditi o soglasju k prodaji.
»Kostak bo v skladu s strateškimi cilji, povezanimi z nadgradnjo storitev na področju upravljanja z odpadki, izvedel nakup podjetja Kemis. Priključitev podjetja k družbi Kostak bi pomenila vzajemno krepitev priložnosti za nadaljnji razvoj in izboljšanje konkurenčnosti na mednarodnem trgu,« so naše informacije potrdili v Kostaku in dodali, da o nakupu trenutno odloča Agencija za varstvo konkurence; podrobnosti bodo predstavili po zaključku postopka.
Agencija za varstvo konkurence je priglasitev posla za Info360.si potrdila.
Kako bodo ravnali z nevarnimi odpadki?
Informacija, da Kemis kupuje Kostak, je po mnenju naših sogovornikov skrb vzbujajoča. Na podjetje iz Krškega je namreč v minulih mesecih padel sum nezakonitega zakopavanja odpadkov. Sprašujejo se, ali bodo pristojni dopustili prodajo podjetja, ki se ukvarja z zbiranjem nevarnih in nenevarnih odpadkov v upravljanje nekomu, ki ga sumijo, da nezakonito zakopava odpadke.
O dogajanju v Spodnjem Starem Gradu so novembra lani prvič poročali na spletnem portalu Necenzurirano, kjer so tudi objavili fotografije nelegalnih odlagališč.
O vsem so bili že marca 2024 obveščeni tudi na Policijski upravi Novo mesto, a je prijavo pristojni inšpektorat prejel dva meseca pozneje. Inšpektorji so na ogledu območja nato ugotovili, da tam ni več smeti, izginile so tudi s satelitskih posnetkov.
Kostak je nelegalno zakopavanje odpadkov dolgo zanikal, decembra pa so »dopustili možnost«, da bi lahko bili odpadki zakopani, a so ob tem poudarili, da so na teh parcelah, ki so bile v lasti lokalnih kmetov, pri poglabljanju terena sami naleteli na zakopane odpadke.