Gospodarstvo
Komu je šef Železnic izplačal milijon evrov?
Korporativni pravnik Podbevšek v sedmih letih na Železnicah za svetovanje in druge storitve prejel skoraj milijon evrov, zdaj je član uprave.
Pravnik Gorazd Podbevšek je od Slovenskih železnic pod vodstvom Dušana Mesa v zadnjih sedmih letih kot zunanji sodelavec prejel skoraj milijon evrov, razkrivajo dokumenti, ki smo jih prejeli v uredništvo. Na družbi sicer trdijo, da je ta znesek nižji, in sicer 722 tisoč. A naši dokumenti vsebujejo natančne zneske računov, datume knjiženja in vrsto opravljene storitve.
Železnice imajo poleg tega še svojo pravno službo in več kot deset zunanjih odvetniških družb, ki vsako leto od Slovenskih železnic prejmejo več kot milijon evrov. Kako smotrna je torej poraba davkoplačevalskega denarja na Železnicah, smo vprašali nadzorni svet družbe in računsko sodišče.
Gorazd Podbevšek, strokovnjak za korporativno pravo in predsednik Združenja nadzornikov Slovenije, na seminarjih združenja rad predava o tem, da morajo biti nadzorniki za svoje delo primerno plačani. In kot razkrivajo naši dokumenti, je njemu to uspelo.
Dokumenti, ki smo jih prejeli v uredništvo, vsebujejo višine zneskov za pravne oziroma odvetniške storitve ter (kot je zapisano) storitve po naročilu, ki jih je Gorazd Podbevšek opravil za Skupino SŽ. Od leta 2017 je na račun svojega podjetja RMG v pičlih sedmih letih od Slovenskih železnic prejel skoraj 750 tisoč evrov.
Naprej, med letoma 2018 in 2019 je bil tudi prokurist SŽ Potniškega prometa in je prejel dodatnih 66 tisoč evrov.
A to še ni vse. V zadnjih sedmih letih je kot nadzornik v povezanih družbah Slovenskih železnic prejel tudi sejnine ter druge bonitete v višini skoraj 150 tisoč evrov.
Podbevšek je v sedmih letih na Železnicah zaslužil več kot 950 tisoč evrov.
Kako odgovarjajo na Slovenskih železnicah?
Na Slovenske železnice smo pred 14 dnevi naslovili vprašanje, koliko je Gorazd Podbevšek prek svojega podjetja oziroma kot samostojni podjetnik prejel od Slovenskih železnic. V prvem odgovoru so zapisali, da je prejel 418 tisoč evrov neto v sedmih letih in dodali: »Gorazd Podbevšek za opravljanje storitev ni prejel drugih plačil.«
Podatek nas je zmotil, najprej zato, ker je podan v neto znesku. Nobena družba namreč storitev ne obračuna brez davka na dodano vrednost, če sta obe strani davčni zavezanec. Drugič, že kratek pogled v Erar, spletno stran Komisije za preprečevanje korupcije, ki prikazuje javno porabo, razkriva, da je Podbevšek z Železnicami sodeloval tudi kot samostojni podjetnik, ko je opravljal storitev prokurista. V drugem odgovoru so to dopolnili.
Ostala pa so razhajanja v zneskih. Med tem ko naši podatki kažejo, da je Gorazd Podbevšek prek podjetja RMG v sedmih letih zaslužil skoraj 750 tisoč evrov, na Slovenskih železnicah trdijo, da je ta znesek nižji. Po njihovih izračunih je zaslužil le 418 tisoč evrov neto oziroma 511 tisoč bruto.
Poudarjamo, naši zneski vsebujejo natančne navedbe storitev, zneske ter datume obračuna in knjiženja.
V Slovenskih železnicah še dodajajo, da Podbevšek opravlja odvetniške oziroma pravne storitve in storitve koordiniranja projektov,» predvsem izjemno obsežnega in kompleksnega projekta strateškega partnerstva tovornem prometu, kar vključuje udeležbo na sestankih, sodelovanje pri pripravi gradiv v zvezi s projektom.«
Slovenske železnice najemajo storitve več kot desetih odvetniških družb
Železnice imajo tudi svojo pravno službo, ob tem pa še več kot deset najetih odvetniških družb, med največjimi najdemo odvetniške družbe Čeferin, Cukrov, Jadek&Pensa, KBP, Carotta, Pirc Musar in Zidar Klemenčič.
Železnice so v sedmih letih za pravne storitve plačale skoraj 9 milijonov evrov bruto oziroma več kot milijon evrov na leto.
Prvi nadzornik Železnic pričakuje gospodarno ravnanje vodstva
Kako smotrno je imeti lastno pravno službo, več kot deset odvetniških družb in še posebnega zunanjega pravnega svetovalca, ki je v zadnjih sedmih letih prejel skoraj milijon evrov, smo naslovili na predsednika nadzornega sveta Slovenskih železnic. Gabrijel Škof, nekoč predsednik uprave SDH in Zavarovalnice AS, odgovarja, da nadzorni svet skrbno spremlja stroške pravnih storitev in dodaja: »NS SŽ d.o.o. ni sprejel posebnih sklepov v zvezi z višino stroškov odvetniških storitev, je pa preko poglobljene razprave in vprašanj o posameznih storitvah jasno izrazil poslovodstvu pričakovanje, da poslovodstvo pri naročanju teh in ostalih storitev ravna gospodarno.«
Glede prejemkov Gorazda Podbevška pa, da je nadzorni svet z njimi v celoti seznanjen, » kar pa v ničemer ni in ne predstavlja ovire za njegovo imenovanje ali opravljanje poslovodne funkcije v SŽ d.o.o.«
Računsko sodišče že več kot deset let ni revidiralo Slovenskih železnic
V zadnjem obdobju so mediji večkrat pisali o nenavadno visokih izplačilih na Slovenskih železnicah, zato smo se obrnili tudi na skrbnika javne porabe davkoplačevalskega denarja. Na računskem sodišču, kjer so nazadnje revidirali Slovenske železnice v letih 2013 in 2014, pojasnjujejo: »Revizijsko poročilo je bilo izdano v letu 2018«. Ker pa napak družba med revizijo ni odpravila, so izdali še odzivno poročilo leto pozneje: »Navedeno torej pomeni, da je bilo računsko sodišče v družbi Slovenske železnice, d. o. o., z revizijo nazadnje prisotno v letu 2019.« O tem, kdaj bodo ponovno prestopili prag Slovenskih železnic pa, da » je poslovna skrivnost«.
Gorazd Podbevšek je bil za direktorja v upravi Slovenskih železnic imenovan 3. aprila letos. Ob tem se je v javnosti zvrstilo več kritik, da za to funkcijo ni primeren, saj da nima vodstvenih izkušenj.
Katera številka je zdaj prava, naša ali od Slovenskih železnic?
Ker naši dokumenti razkrivajo skoraj milijonski zaslužek Gorazda Podbevška na Železnicah, te pa odgovarjajo drugače, se bomo obrnili na Informacijsko pooblaščenko in tudi uradno zahtevali vse podatke o poslovnem sodelovanju Gorazda Podbevška s Slovenskimi železnicami. Ko jih bomo prejeli, bomo podatke nemudoma razkrili. Te bi sicer moral že razkrivati Erar, vendar različno prikazovanje podatkov s strani Železnic vzbuja dvom, ali podatke sploh sporočajo državnim organom.