Aktualno
Pet let od prvega primera koronavirusa še vedno veliko nejasnosti
Svarijo, da pomanjkanje preglednosti in informacij otežuje priprave na prihodnje pandemije.
Pet let po zaznavi prvega primera covida-19 je Kitajska še vedno deležna številnih kritik, da ni omogočila popolnega sodelovanja pri preiskavi izvora virusa. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je zato ob peti obletnici izbruha znova pozvala Kitajsko, naj deli vse podatke o izvoru pandemije.
Spomnimo, WHO je konec decembra 2019 prejela opozorilo iz Wuhana o pojavih neznane virusne pljučnice, ki je kasneje ohromila svet. Opozarjajo, da pomanjkanje preglednosti otežuje priprave na prihodnje pandemije, kar je po mnenju organizacije ključni družbeni in moralni izziv. Večina znanstvenikov meni, da se je virus prenesel z živali na človeka, medtem ko nekateri še vedno ugibajo o možnosti laboratorijskega pobega, kar Kitajska odločno zanika.
Peking že ves čas vztraja, da je že ob izbruhu delil vse razpoložljive informacije, vključno z genetskim zaporedjem virusa ter izkušnje s preprečevanjem in zdravljenjem bolezni. Leta 2021 je WHO skupaj s kitajskimi strokovnjaki raziskovala izvor virusa v Wuhanu, a v poročilu natančne poti prenosa niso razjasnili. Ocenjujejo, da je najbolj verjeten prenos z divjih živali na človeka z nedavno študijo, pa so potrdili povezavo s tržnico v Wuhanu.
WHO je maja 2023 razglasila, da covid-19 ne predstavlja več globalne zdravstvene nevarnosti. Po uradnih podatkih je virus terjal vsaj sedem milijonov življenj, čeprav je dejanska številka morda bližje 20 milijonom. Organizacija opozarja, da moramo biti pripravljeni na nove pandemije, saj prihodnost ostaja negotova.