Ponaredke znanih blagovnih znamk skladiščijo v več krajih po državi; na vrhu organizacije so posamezniki s kriminalno preteklostjo, v njihovi mreži pa po ocenah okoli 500 "mul." Foto: Policija
v živo
Poplava ponaredkov
Ponaredke znanih blagovnih znamk skladiščijo v več krajih po državi; na vrhu organizacije so posamezniki s kriminalno preteklostjo, v njihovi mreži pa po ocenah okoli 500 "mul." Foto: Policija

Aktualno

Gospodarstvo

Pozor: Organizirana združba nam že več let prodaja ponaredke

Suzana Kos
April 28, 2025

Policija v sodelovanju s kolegi iz tujine preiskuje organizirano mrežo, ki prodaja ponaredke čistil in drugih izdelkov znanih blagovnih znamk. Tako imenovane mule jih prodajajo celo po UKC.

Medtem ko so na Hrvaškem že odkrili na desetine ton ponarejenih detergentov in šamponov znanih blagovnih znamk, policija pri nas kriminalna dejanja še preiskuje. Ponaredke prodajajo celo nekatere trgovine in spletne strani, kot tudi posamezniki, ki pri tem trdijo, da gre za originalne izdelke. Prodaja ponaredkov že več let poteka celo v ljubljanskem UKC. Za kriminalno združbo, ki organizira prevoz in prodajo, po ocenah dela okoli 500 posameznikov.
»Trenutno na policiji na območju dveh policijskih uprav obravnavamo več zadev, ki se nanašajo na prodajo ponarejenih izdelkov za pranje in ponarejena čistila. Glede na to, da se vse zadeve operativno navezujejo na več drugih držav, pri preiskavi intenzivno sodelujemo tudi s tujimi varnostnimi organi in Europolom, kot tudi z institucijami na nacionalni ravni kot je finančna uprava, tržni inšpektorat ter urad za intelektualno lastnino,« razkrivajo na policiji.

Pri policiji smo preverjali, ali so seznanjeni z organizirano združbo, ki že več let po vsej državi razpečuje ponarejene izdelke znanih blagovnih znamk. Združbo vodi nekaj posameznikov, nekateri med njimi imajo tudi kriminalno preteklost, izdelke pa prodajajo prek tako imenovanih mul, pa tudi v nekaterih trgovinah in prek spletnih strani, na katerih pogosto oglašujejo precejšnje popuste. V njihovi mreži po ocenah deluje okoli 500 posameznikov.

Skladišča imajo v več krajih po državi, od koder jih s kombiji razvažajo na različne lokacije, del izdelkov, ki jih razpečujejo, se po neuradnih podatkih proizvaja tudi pri nas. Na leto se pri tem po ocenah obrne okoli deset milijonov evrov. 
ponaredki.jpg

Združba na območju Slovenije neuradno deluje že vsaj sedem let. Njene mule pa so zelo različne, najti jih je na primer mogoče tudi v UKC Ljubljana, kjer določeni zaposleni prodajajo izdelke svojim sodelavcem; to so nam potrdili sogovorniki iz UKC, uradnega odgovora na to temo pa (še) nismo prejeli. 

Na policiji svetujemo, da se potrošniki ne odločajo za nakup ponarejenih čistil in ponarejenih izdelkov za pranje perila, saj je njihova uporaba poleg slabe kakovosti lahko tudi zdravju škodljiva.

S ponudbo se na potencialne kupce, ob omenjeni organizirani prodaji prek spletnih strani in nekaterih trgovin, neposredno obračajo tudi mule, ki se sicer uradno s prodajo ne ukvarjajo. To pa zgleda takole:

mojste_fejk1.jpg
Prodajalci trdijo, da prodajajo originalne izdelke. Foto: Uredništvo

Na policiji dodajajo, da so na pristojno državno tožilstvo podali tudi več kazenskih ovadb za kaznivo dejanje neupravičene uporabe tuje oznake ali modela po 233. členu kazenskega zakonika, pri čemer je šlo za prodajo ponarejenih sredstev za pranje perila znane blagovne znamke. Pri eni od zadev je bila ena fizična oseba s pravnomočno sodbo spoznana za krivo storitve kaznivega dejanja. Na mariborskem sodišču sicer trenutno poteka sojenje dvojici, ki sta obtožena tega kaznivega dejanja. Na facebook profilu enega od njiju je mogoče še zdaj najti tudi fotografije ponaredkov.

Zagrožena kazen za ta kazniva dejanja je do tri leta zapora.

Tržni inšpektorat: Nismo pristojni 

Bo oziroma ali je ukrepal tudi tržni inšpektorat? Kot rečeno, ponaredke prodajajo tudi prek spletnih strani in v nekaterih trgovinah (posredovali smo jim tudi konkretna imena, op. p.).

Tržna inšpekcija ni pristojna, so nam sporočili. Imetnik pravic intelektualne lastnine lahko, dodajajo, svoje pravice uveljavlja po sodni poti.

Na finančni upravi pa so nam povedali, da so seznanjeni s primerom pojavljanja domnevno ponarejenih pralnih sredstev na trgu EU, vendar uvoz, kot pravijo, v Sloveniji (zaenkrat) ni bil zaznan. Del ponarejenih izdelkov, ko gre za prašek in ne tekoči detergent, po naših informacijah sicer prihaja z Madžarske.

Finančna uprava opravlja nadzor nad blagom, ki prihaja iz tretjih držav. V primeru suma, da se v pošiljki nahaja blago, ki utegne kratiti pravice intelektualne lastnine (kot na primer blagovno znamko, model, patent, geografsko označbo porekla, avtorsko in njej sorodno pravico, zaščiteno rastlinsko vrsto), lahko carinski organi blago začasno zadržijo.
Lani je finančna uprava v 777 primerih odkrila in zadržala 51.982 kosov blaga, v ocenjeni vrednosti 2.556.775 evrov. V navedenem obdobju je bilo zadržanih največ oblačil in obutve, modnih dodatkov, avdio/video naprav ter igrač.

Ponaredki, ki jih je odkrila finančna uprava, v Slovenijo prispejo v zabojnikih z ladjami ter prek pošte iz Kitajske, Hongkonga in Turčije. Blago, ki prispe v koprsko pristanišče, je v veliki večini namenjeno prejemnikom v drugih državah članicah EU (Češka, Madžarska, Slovaška), zadržane poštne pošiljke pa so praviloma namenjene prejemnikom v Sloveniji in so rezultat internetnih nakupov. Večina zadržanega blaga se uniči pod carinski nadzorom, so še povedali za Info360 na finančni upravi.

furs_ponaredki.jpg
Največ ponaredkov je finančna uprava odkrila leta 2021. Foto: Uredništvo

Pri sosedih vpleten sin pomembneža

Na Hrvaškem so mediji v začetku leta poročali o »aferi lažni ariel«. Na območju Slavonije so namreč cariniki odkrili več kot 50 ton ponaredkov znanih blagovnih znamk. V skladišču v okolici Slavonskega Broda so odkrili ponaredke detergenta za pranje perila ariel (22.512 kilogramov), več kot tri tone ponarejenega šampona head& shoulders ter ponaredke sredstva za pranje posode fairy ter o tem obvestili tudi mednarodno korporacijo Procter & Gamble, ki te originalne izdelke dejansko proizvaja.  

hrvaska.jpg
Nekateri naši sogovorniki ocenjujejo, da v Sloveniji ni prave volje, da bi kriminalni združbi stopili na prste. Foto: RTL HR

V kriminalni združbi je sodeloval tudi sin enega od hrvaških pomembnežev, zgodba pa je prišla na dan ob sodbi zagrebškega Trgovinskega sodišča, ki so jo dobili na vpogled novinarji. Postopek pred tem sodiščem je sprožila prav družba Procter & Gamble, ki je največji proizvajalec izdelkov za osebno higieno ter detergentov na svetu. Postopek je na sodišču sprožila ameriška centrala te mednarodne korporacije in njena švicarska podružnica, ki je tožila hrvaško podjetje Mak 4 You zaradi kršitve njihove blagovne znamke. Sodba je potrdila, da je do kršitve res prišlo. 

116 123 – Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik, 24 ur na dan (brezplačno)
116 111 – TOM – telefon za otroke in mladostnike, dosegljiv vsak dan med 12. in 20. uro (klici so brezplačni, otroci in mladostniki pa lahko pišejo tudi na tom@zpms.si ali se oglasijo v njihovi spletni klepetalnici)
Poletni strani To sem jaz, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
01 520 99 00 – Klic v duševni stiski (vsak dan med 19. in 7. uro)
031 704 707Center za psihološko svetovanje Posvet, vsak delovni dan med 8. in 20. uro
031 50 60 50 – Telefon za pomoč v stiski ”Prisluhnem ti”, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
05 720 17 20 – Društvo Tvoj telefon, vsak delovni dan med 7. in 22. uro
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.