v živo

Zdravstvo

Politika

Aktualno

Pri Poklukarju vztrajajo, da so stroko upoštevali, razpis pa tega ne potrjuje v celoti

Državna sekretarka na ministrstvu za notranje zadeve Helga Dobrin je 7. januarja v Odmevih dejala, da je delovna skupina pri razpisu za nakup dveh helikopterjev za nujno medicinsko pomoč upoštevala tudi vsa priporočila stroke, ki jih je dalo ministrstvo za zdravje. Razkrivamo, da to ne drži povsem.

Da bi preverili, ali so bila priporočila stroke upoštevana, smo ministrstvo za notranje zadeve (MNZ), ki naroča helikopterja in ministrstvo in zdravje (MZ), zaprosili za seznam potreb zdravstva, ki jih je glede nakupa helikopterjev za nujno medicinsko pomoč (HNMP) spisala stroka.

Glede na trditve, da so bila priporočila stroke upoštevana, bi pričakovali, da bi dokument, ki to potrjuje, stresli iz rokava. Namesto tega so nas obvestili, naj zanj zaprosimo v skladu z Zakonom o dostopu do informacij javnega značaja, kar pomeni, da bo lahko preteklo nekaj časa, preden ga bomo dobili.

A ta isti dokument o izhodiščnih potrebah zdravstva za nabavo namenskih helikopterjev za izvajanje HNMP je bil v sklopu poslanskega vprašanja Tomaža Lisca (SDS) že posredovan v državni zbor – kjer je objavljen tudi med odgovori na poslanska vprašanja. Zato je še toliko bolj nenavadno, da nam ga niso hoteli posredovati takoj.

Potreb stroke na MNZ kot kaže niso upoštevali

Kakorkoli. Med potrebami stroke, o katerih je MZ obvestilo MNZ, je tudi seznam medicinske opreme za ekipe HNMP, ki pa ga v razpisu za helikopterje ni. Kot je znano, bodo medicinsko opremo naročali posebej, da ne bi dajali prednosti kateremu od ponudnikov.  V razpisu tako ni določeno, kateri nosilci za točno katere medicinske aparate morajo biti v helikopterju, saj je nabor aparatov, ki so ga naredili na MZ, precej širok. Kot zanimivost povejmo, da je razpis iz leta 2018 za nakup večnamenskega policijskega helikopterja točno definiral nosilec za defibrilator točno določenega proizvajalca.

Zdaj pa torej kupujemo namenska helikopterja za reševanje, pri čemer se stroka še ni poenotila, kateri aparati se bodo v HNMP uporabljali, da bi lahko pri dobavi helikopterja naročili tudi ustrezne nosilce. Te bodo morali očitno montirati naknadno.
Je pa zdravstvena stroka v izhodiščih jasno zahtevala, da mora biti v helikopterjih omogočena namestitev inkubatorja ali pacienta brez potrebe po dodatnem osebju za fizično dvigovanje. V razpisu pa zahteve glede samonakladalnega sistema (npr. powerload, ki ga uporabljajo v otroški kirurgiji, roll-in nosila ipd.) ni. Iz tega torej izhaja, da vseh potreb stroke vendarle niso upoštevali.
Na ministrstvu za zdravje sicer trditev, da zahteve zdravstva niso bile v celoti upoštevane, ostro zavračajo. Vztrajajo, da so bile zahteve v celoti upoštevane.  

Svetovalec Leonarda: Tu ni zgodbe

Nekateri menijo, da ima pri takem razpisu največ možnosti za zmago proizvajalec italijanskih helikopterjev Leonardo, ki jih je pred kratkim policija že kupila. V Sloveniji je pogodbeni partner te družbe podjetje Norner, ki je imelo v preteklosti z MNZ pogodbo za vzdrževanje komunikacijskega sistema Tetra.

Luka Dekleva, zastopnik podjetja Norner je dejal, da imajo z italijanskim proizvajalcem helikopterjev sklenjeno svetovalno pogodbo.

»Zanje predstavljamo sogovornika na slovenski strani, pomagamo jim razčiščevati določena odprta vprašanja, nudimo informacije in podobno. Nedavni razpis za helikopterje smo predali prevajalski agenciji in jim ga poslali. V podjetju Leonardo pa se bodo odločili, ali se bodo nanj prijavili ali ne,« je Dekleva opisal sodelovanje z italijanskim podjetjem Leonardo.
Ob tem je zanikal, da bi se pri prodaji helikopterjev dajale kakšne provizije ali donacije.

[[povezana]]

Dekleva je še prepričan, da tu ni zgodbe. Ta vlada po njegovem ni tako nepremišljena, da bi tvegala in kupila nekaj, kar ne bi bilo namenjeno tistemu, kar so obljubili – torej izključno reševanju.  
Komisija za nadzor javnih financ bo o nakupu helikopterjev za nujno medicinsko pomoč razpravljala na izredni seji 22. januarja, ponudniki pa lahko prijave na razpis podajo do 20. januarja.

Pregled več neuspešnih poskusov ureditve HNMP

Leta 1979 Vasja Žemva pripravi osnutek projekta Reševalni helikopter Slovenije (RHS); leta 1992 predstavitev opremljenega helikopterja BO-105 CBS. Zavarovalnica Adriatic je bila pripravljena donirati del sredstev za njegov nakup; leta 1995 nemška reševalna služba DRF ponudi v brezplačno uporabo namenski opremljen helikopter  BO-105 CBS; leta 1996 zasebnik Franci Stroj kupi helikopter BO-105, ki ga želi ponuditi v reševanje na način koncesije; leta 1998 projekt HNMP, ki bi deloval kot zasebna fundacija, pripravi Viktor Žakelj, nekdanji podpredsednik vlade v RS. S tujimi partnerji ustanovi družbo R- Heli, uporabljali bi helikopter EC 135; leta 1998 projekt helikopterskega reševanja predstavi dr. Vojko Flis, kupili bi dva helikopterja BO-105, dodeljena bi bila koncesija; leta 2000 Franc Zakelšek iz Celja projekt Hudournik predstavi svoj projekt izvajanja službe HNMP. Podjetje je imelo dva helikopterja: Gazelo in helikopter AS-350BA; leta 2001 avstrijska helikopterska reševalna služba (ÖAMTC) ponudi pomoč pri realizaciji projekta RHS. HNMP  bi organizirali pod okriljem AMZS; leta 2006 podjetje Flycom dobi z AMZS koncesijo za opravljanje helikopterskih reševalnih prevozov, projekt živi nekaj tednov; leta 2021 projekt Helitours; leta 2022 podjetnik Ivo Boscarol donira občini Ajdovščina 25 milijonov evrov za izgradnjo reševalnega centra in nakup namenskega helikopterja. Vir: Letalsko reševanje, Vasja Žemva (leta 2010) in druge medijske objave.
116 123 – Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik, 24 ur na dan (brezplačno)
116 111 – TOM – telefon za otroke in mladostnike, dosegljiv vsak dan med 12. in 20. uro (klici so brezplačni, otroci in mladostniki pa lahko pišejo tudi na tom@zpms.si ali se oglasijo v njihovi spletni klepetalnici)
Poletni strani To sem jaz, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
01 520 99 00 – Klic v duševni stiski (vsak dan med 19. in 7. uro)
031 704 707Center za psihološko svetovanje Posvet, vsak delovni dan med 8. in 20. uro
031 50 60 50 – Telefon za pomoč v stiski ”Prisluhnem ti”, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
05 720 17 20 – Društvo Tvoj telefon, vsak delovni dan med 7. in 22. uro
No items found.
No items found.
No items found.