
Aktualno
Trump odpustil osebje ameriških javnih medijev v tujini
Od preteklega tedna dalje so zaposleni na radiu Glas Amerike in drugih ameriških medijev v tujini na prisilnem dopustu. Več sto pogodbenih sodelavcev pa je preteklo soboto prejelo obvestilo, da se bo njihovo delovno razmerje prenehalo s koncem meseca. Številni pogodbeni delavci niso ameriški državljani in bodo zaradi prekinitve delovnega razmerja lahko ostali tudi brez vize.
Odpovedi so posledica odločitve ameriške administracije, da je vladna agencija za nadzor teh medijev »nepotrebna zvezna birokracija.« Ob tem pa so odvzeli tudi vse financiranje za delovanje teh medijev.
Odločitvi administracije je sledilo razburjenje medijskih organizacij. Za francoski Le Monde je vodja Radio Free Europe ameriško potezo označil kot veliko darilo ameriškim sovražnikom, direktor Voice of America pa, da je radio predstavljal ključno vlogo v boju zoper komunizem, fašizem in represijo ter omogočal vzpostavitev demokracije.
Zaradi negotove prihodnosti ameriško financiranih radiev, so nekateri na svojih kanalih pričeli s predvajanjem glasbe.
Glas Amerike, ustanovljen med drugo svetovno vojno, v 49 jezikih oddaja po vsem svetu. Njegova prvotna naloga je bila doseči države, kjer je svoboda medijev načeta. Odpuščanja so bili deležni tudi na Radio Free Europe/ Radio Liberty, ki je bil ustanovljen med hladno vojno z namenom doseganja držav nekdanjega sovjetskega bloka in Radio Free Asia, ustanovljenega za poročanje o Kitajski, Severni Koreji in drugih azijskih državah, kjer je medijsko svobodo omejena.