Gospodarstvo
Golobov krog prodaja zadnje Jankovićeve dolgove
Pred desetimi leti je ugotavljal, da je težko biti Janković in da je družina stigmatizirana. Mu je zdaj lažje? Gotovo mu bo lažje, ko se bo znebil bremena še zadnje večje terjatve.
Damijan Janković, starejši sin ljubljanskega župana Zorana Jankovića, se bo znebil še zadnjega težkega finančnega bremena. Na seznamu terjatev, ki jih prodaja Slovenski državni holding, je namreč skoraj poldrugi milijon evrov težka terjatev, ki je ostala od njegovega posla v Novi Gorici. O tem, kaj zdaj počne, ne želi govoriti, je pa gotovo, da so se časi za družino Janković spremenili. Dolgov so se znebili, Zoran Janković pa velja za človeka s pomembnim vplivom na politiko aktualne vlade in njenega predsednika.
Slovenski državni holding (SDH), ki ga vodi izbranec Golobovega kroga Žiga Debeljak, je objavil javni razpis za zbiranje zavezujočih ponudb za odkup nedonosnih terjatev do dolžnikov fizičnih oseb in dolžnikov pravnih oseb s poroštvi fizičnih oseb. Skupaj krovni upravljavec državnega premoženja prodaja terjatve do 124 dolžnikov fizičnih oseb in 110 dolžnikov pravnih oseb s poroštvi fizičnih oseb. Med terjatvami je naprodaj tudi terjatev v višini 1,36 milijona evrov, ki je nastala na temelju poroštva Damijana Jankovića, starejšega sina ljubljanskega župana Zorana Jankovića.
Damijan Janković se je pred desetimi leti zaradi tega posla znašel tudi na sodišču.
SDH je (tudi) to terjatev prevzel od nekdanje Družbe za upravljanje terjatev bank. Na prodajnem seznamu terjatev je tako z Jankovićem povezana družba Composita. Leta 2008 je ta družba, ki je bila v stoodstotni lasti Jankovićeve Electe, od novogoriškega stanovanjskega sklada kupila okoli 1,5 hektara zemljišč, na razpis se je prijavila edina. Novogoričanom je plačala le 55 odstotkov celotne kupnine, preostanek v višini 878.248 evrov pa se je zavezala plačati po pridobitvi gradbenega dovoljenja za komunalno opremo na kompleksu OPPN Rožna Dolina 3 – Liskur. A se to ni zgodilo.
SDH po naših informacijah dopušča tudi prodajo posamične terjatve, torej ne gre za paketno prodajo; z vnovičnim "prijateljskim" nakupom pa bi se lahko Janković znebil še zadnjega večjega finančnega bremena.
1,360 milijona evrov znaša terjatev do Damijana Jankovića, ki jo prodaja SDH. Glede na vpliv njegovega očeta župana Jankovića na aktualno vladajočo strukturo bo zanimivo, komu bodo to terjatev prodali.
Damijan Janković je pred leti govoril, da je težko biti Janković, saj se zaradi "stigmatizacije in kriminalizacije družine Janković, ki se je začela že v času, ko je bil oče na čelu Mercatorja, poslovni partnerji izogibajo sklepanju pogodb". Je zdaj kaj bolje? Moralo bi biti, glede na to, da njegov oče velja za človeka s pomembnim vplivom na predsednika vlade Roberta Goloba.
Nekdanji predsednik republike Borut Pahor ocenjuje, da tudi politiko Golobove vlade diktirajo centri moči, ki niso dobili mandata volivcev na volitvah. Za to je odgovorna tranzicijska levica, ki je v zadnjih 30 letih povzročila zelo veliko nezaupanja volilnega telesa v institucije, še dodaja Pahor. S to oceno se strinja predsednik Demokratov Anže Logar, ki od centrom moči posebej omenja ljubljanskega župana Zorana Jankovića.
Predsednik državnega sveta Marko Lotrič, ki se pripravlja na ustanovitev svoje stranke, pa pravi, da ga bolj kot centri moči, zanima vsebina, torej kako uspešna je vlada.
In kaj počne Janković zdaj? Je res skriti lastnik dveh betonarn?
"Sem na službeni poti v tujini," nam je odgovoril starejši sin ljubljanskega župana, ko smo ga poklicali. Tako nismo mogli preveriti govoric, da v ožjih krogih razlaga, da je dejanski lastnik družbe Halo beton, ki se oglašuje kot lastnik dveh betonarn v Novem mestu in v Trebnjem, kot vodilno podjetje na tem področju pri nas. Prav tako nismo mogli preveriti, ali ima res obsežne gradbene načrte na ljubljanskem barju. "Se raje ne bi izpostavljal, imam ravno malo miru," nam je sporočil.
Pred desetimi leti smo Damijanu Jankoviću samo v Sloveniji našteli kar dvanajst funkcij v različnih družbah. Navadnemu smrtniku, ki komaj zmore eno samo službo, se morda zdi to nenavadno. »Zakaj se vam pa tako zdi? Vse družbe so povezane z našim glavnim poslom, ne gre za to, da bi v eni prodajal opeko, v drugi pa meso,« nam je odgovarjal tedaj.
Zdaj mu javno dostopni podatki pripisujejo pet funkcij – v treh je zastopnik, torej direktor – in sicer v Electi Holdingu, gradbeni družbi Electa ter družbi Oxina, ki je registrirana za proizvodnjo medicinskih instrumentov, naprav in pripomočkov. Kot nadzornik, je naveden v družbi Artisan, ki je registrirana za dejavnost hotelov in podobnih nastanitvenih obratov ter družbi Luna park iz Sežane, ki je v likvidaciji, registrirana pa je bila za dejavnost igralnic.
Družba Artisan ima sedež na Dunajski 158 v Ljubljani in si enak naslov deli z družbo Aegis, njen lastnik in direktor pa je Jan Bec, od katerega smo neuspešno želeli dobiti odgovor, ali bo tudi tokrat izkazal interes za nakup Jankovićevih obveznosti. Beca so mediji v preteklosti zaradi nakupov njihovih terjatev označili za "reševalca poslovnega omrežja družine Janković".
V osebnem stečaju poplačal le 40 tisočakov
Zdaj 49-letni sin ljubljanskega župana je časopisne strani polnil tudi, ko je v stečaj poslal KLM Naložbe, družbo, ki je bila v večinski lasti njegovega očeta, oče pa je hkrati tudi drugi največji upnik svoje družbe. Edino premoženje KLM Naložb so bile sicer delnice Mercatorja, ki so jih prodali hrvaškemu tajkunu Ivici Todoriću. Leta 2008 je bil njihov delež v Mercatorju vreden več kot 20 milijonov evrov. Ko je nekdanji stečajni upravitelj Tomaž Kos za medije komentiral, da so KLM Naložbe tipičen primer pošiljanja prazne lupine v stečaj, je Damijan Janković napovedoval tudi možnost tožb.
Kos je vmes ostal brez licence stečajnega upravitelja, saj je bil obsojen na zaporno kazen zaradi dveh kaznivih dejanj jemanja podkupnine, Damijan Janković pa je šel v osebni stečaj, ki je bil pravnomočno končan jeseni 2023. Kot je povedala stečajna upraviteljica Sara Pušenjak, je začela postopek njegovega osebnega stečaja z obveznostmi v višini 5.490.332 evrov. Med stečajnim postopkom pa je bilo poplačanih le 40.660 evrov.
"Stečajnemu dolžniku Damijanu Jankoviću obveznosti v stečaju niso bile odpuščene, tako da odgovarja za dolgove. Unovčena je bila vsa stečajna masa," nam je še povedala stečajna upraviteljica, zato po njenih besedah ni bilo smisla postopek osebnega stečaja voditi še naprej.
Od prijavljenih obveznosti v višini 5.490.332 evrov je bilo med stečajnim postopkom Damijana Jankovića poplačanih le 40.660 evrov. Drugega premoženja ni imel.
Odpis terjatev je razburjal
Sodišče je družini Janković, kot je znano, sicer odpisalo dolg v skupni višini 29 milijonov evrov. Tedanji predsednik vlade Marjan Šarec je komentiral, da se je to zgodilo po zakonu, ki je bil sprejet pod vlado Alenke Bratušek.
Odpis dolga je vzbudil precejšnje ogorčenje. Kot je pisal tedaj Siol, so se številni spraševali, kako politični in gospodarski eliti uspeva na videz nemogoče. S pomočjo dobro plačanih pravnikov najdejo in nato izkoriščajo luknje v zakonih. Spraševali so se tudi, ali so bila pravila nemara že vnaprej pripravljena za pomoč izbrancem.
Omenjeni portal je opisal, kako je najstarejši sin ljubljanskega župana v vseh treh družinskih podjetjih – Electi Inženiringu, Electi Naložbah in Electi Holdingu – izpeljal enak manever. V prvem koraku je predlagal poenostavljeno prisilno poravnavo, s katero bi se znebil od 90 do 95 odstotkov dolgov. V drugem koraku so terjatve do njegovih podjetij prevzemali prijateljski upniki. Ti so nato glasovali za potrditev poenostavljene "prisilke" in odpis dolgov, pri čemer so najkrajšo potegnili z Jankovićem nepovezani upniki, ki so zahtevali stečaj skupine Electa. »Včasih razmišljam, da se mediji, morda celo policija, ne zavedate dejstva, da napačna poslovna poteza pač še ni kaznivo dejanje, saj se vsak, še tako velik poslovni genij, lahko zmoti,« je govoril Damijan Janković.