Analiza učinkovitosti NPU, ki ga vodi izbranec predsednika vlade Darko Muženič, ne obstaja. Foto: STA
v živo
Analiza učinkovitosti NPU, ki ga vodi izbranec predsednika vlade Darko Muženič, ne obstaja. Foto: STA

Politika

Aktualno

Najvišja plača na NPU 9 tisočakov, kako pa je z učinkovitostjo?

Suzana Kos
February 11, 2025

Preiskanih večjih kriminalnih gospodarskih zadev je malo, več pa je očitkov o njegovi politizaciji.

Nacionalni preiskovalni urad (NPU) naj bi se osredotočal na gospodarski kriminal in korupcijo, a rezultati so skromni. Leta 2023 je bila ugotovljena škoda 40 milijonov evrov, lani pa le 7,4 milijona. Niso pa na NPU skromne plače. Decembra je povprečna plača znašala skoraj 5.500 evrov bruto, najvišja pa je dosegla 9.160 evrov.

In kako uspešen je NPU?

Leta 2023 je bila celotna ugotovljena protipravno premoženjska škoda 40 milijonov evrov, lani samo še 7,4 milijona evrov.

Primerjave podatkov še kažejo, da so kljub bistveno manjšemu številu kriminalistov za pregon gospodarske kriminalitete v policijski upravi Ljubljana in Koper, te enote na letni ravni podale več kazenskih ovadb kot NPU. Podobno velja za izvedene finančne preiskave po zakonu o kazenskem postopku in zakonu o odvzemu premoženja nezakonitega izvora. 

Manjša učinkovitost, plače pa visoke

V NPU je trenutno zaposlenih 77 ljudi, sistematiziranih pa je 87 delovnih mest. Povprečna izplačana plača vseh zaposlenih je za december 2024 znašala 5.461 evrov bruto. Povprečna plača samo zaposlenih na uradniških delovnih mestih pa je znašala 5.666 evrov bruto.
Najvišja izplačana plača je bila izplačana javnemu uslužbencu na delovnem mestu višji kriminalistični inšpektor – preiskovalec I. Znašala je 9.158 evrov bruto in vključuje osnovno plačo, del plače za delovno uspešnost in vse dodatke, ki so bili javnemu uslužbencu izplačani za delo v posebnih pogojih dela, opravljenem v decembru 2024. Decembrske plače, pojasnjujejo v policiji, so posledica preiskovanja umora, ko so vsi preiskovalci delali preko rednega delovnega časa, ponoči in prek vikenda.

Leto dni za zaslišanje Vežnaverja

NPU je potreboval leto dni, da je pred dnevi le zaslišal primorskega podjetnika Sebastjana Vežnaverja, ki je v vlogi prodajalca stavbe eden glavnih akterjev afere Litijska. "Med zaslišanjem mi je kriminalistka pojasnila, da za naš primer ni pomembna cenitev objekta, ki jo je naročilo državno odvetništvo. Sprašujem se, kako bodo potem določali višino domnevnega oškodovanja, o kateri je govoril direktor NPU Darko Muženič na novinarski konferenci pred letom dni, ki je za referenco vzel nek nepremičninski oglas, ki je bil kratek čas objavljen pred prodajo objekta," je povedal po zaslišanju podjetnik. 

Z aktualno vlado je stanje v policije še slabše, kot je bilo pod prejšnjo, je za Info360.si ocenil nekdanji kriminalist in predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos.

[[povezana]]

To kažeta po njegovem dva primera - prvi je zdaj že nekdanji generalni direktor policije Senad Jušić, drugi primer pa je šef NPU Darko Muženič. Dokaz za trditve, je prepričan Kos, je raziskanost večjih primerov gospodarske kriminalitete in korupcije, s čimer se policija ne more pohvaliti. 

S tem se strinja tudi penologinja in novinarka Večera Damijana Žišt. NPU, dodaja, se zdi trdnjava zase, pravzaprav ni jasno, kdo nadzira njegovo delo. Politizacija policije je po njenem mnenju očitna.

»Predvsem me pa moti, da so bila na pomembna mesta, za šefe policijskih uprav v Kopru, Novem mestu, Kranju in Novi Gorici imenovani ljudje brez ustreznih kompetenc. Poleg tega se v svoji dolgoletni karieri ne spomnim, da bi se dogajalo, kar se dogaja zdaj - da varovana oseba ovadi šefa policije ter da odlični tožilki, ki preganja najhujši kriminal, že tretjič ukinjajo varovanje. Ni se mogoče znebiti vtisa, da gre za maščevanje policije.« 

Opolnoči se je namreč ukinilo fizično varovanje za dva tožilca Specializiranega državnega tožilstva Matejo Gončin in Marka Godca ter za ljubljansko okrožno sodnico Klavdijo Bercieli, danes opolnoči pa se bo izteklo fizično varovanje še za tožilca Jožeta Levašiča in Ivana Pridigarja, ostalo bo le fizično varovanje za ljubljanskega okrožnega sodnika Tomaža Bromšeta. Omenjeni sodniki in tožilci so izpostavljeni v dveh kazenskih postopkih, ki zoper domnevne člane slovenske celice Kavaškega klana potekata na ljubljanskem okrožnem sodišču. 

Do ukinjanja varovanje je kritičen tudi Janez Žakelj, predsednik komisije za nadzor obveščevalnih služb (NSI), ki glede šefa NPU ocenjuje, da se Muženič kot izbranec predsednika vlade jasno zaveda svoje moči in svoj vpliv jasno podreja ciljem, ki so cilji vladajoče elite.  

Ob nedavni obravnavi interpelacije o delu notranjega ministra Boštjana Poklukarja je bilo iz vrst opozicije slišati ocene, da je razlog slabega dela NPU nesposobnost direktorja, ki nestrokovno oziroma politično sprejema odločitve o prevzemu sumov kaznivih dejanj.

Očitki na račun šefa NPU imajo dolgo brado

Za Darka Muženiča, spomnimo, je preiskovalna komisija za ugotavljanje zlorab v bančnem sistemu Državnega zbora v mandatu 2014-2018 ugotovila, da je tedaj še kot vodja Sektorja za preventivo in nadzor urada za preprečevanja denarja tujim uradom za preprečevanje pranja denarja pošiljal napačne informacije v zvezi z iranskim pranjem denarja v NLB. Anže Logar (Demokrati), ki je vodil omenjeno preiskovalno komisijo, ocenjuje, da je pri tem primeru šlo za vpliv politike na vseh stopnjah, saj bi v nasprotnem primeru primer dobil epilog.Primarni področji Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) sta gospodarski kriminal in korupcija s poudarkom na ugotavljanju velike premoženjske koristi. NPU je bil formalno ustanovljen novembra 2009, šlo je v bistvu za politični projekt oziroma odgovor na zahteve SDS za ustanovitev finančne policije.

116 123 – Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik, 24 ur na dan (brezplačno)
116 111 – TOM – telefon za otroke in mladostnike, dosegljiv vsak dan med 12. in 20. uro (klici so brezplačni, otroci in mladostniki pa lahko pišejo tudi na tom@zpms.si ali se oglasijo v njihovi spletni klepetalnici)
Poletni strani To sem jaz, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
01 520 99 00 – Klic v duševni stiski (vsak dan med 19. in 7. uro)
031 704 707Center za psihološko svetovanje Posvet, vsak delovni dan med 8. in 20. uro
031 50 60 50 – Telefon za pomoč v stiski ”Prisluhnem ti”, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
05 720 17 20 – Društvo Tvoj telefon, vsak delovni dan med 7. in 22. uro
No items found.
No items found.
No items found.