
Aktualno
Našli smo zaseženega maseratija, ki ga je vozil Rok Snežič
Finančna uprava Republike Slovenije (Furs) je 27. septembra leta 2023 na parkirišču v ljubljanskem nakupovalnem središču BTC zarubila avtomobil znamke maserati. Ta je za njegovo hrambo po naših grobih izračunih do zdaj plačala 3.500 evrov. Bistveno več bo, če bo uradni lastnik vozila – bosanski državljan – uspel z odškodninsko tožbo proti Sloveniji.
Sivo vozilo maserati (quattroporte, diesel), letnik 2018 z bosansko registrsko tablico, je Furs zasegel v času, ko ga je uporabljala Dijana Đuđić.
Gre za prijateljico davčnega svetovalca Roka Snežiča, ki je v Sloveniji postala prepoznana, ko je konec leta 2017 s Slovensko demokratsko stranko (SDS) podpisala pogodbo o odobritvi 450 tisoč evrov vrednega posojila, a so tam denar – potem ko so bili opozorjeni, da si lahko politične stranke od fizične osebe izposodijo največ desetkratnik povprečno bruto mesečne plače – predčasno vrnili.
Uradni lastnik: Dario Ivanković iz Banja Luke
Vrnimo se k maseratiju. Ta je sodeč po dokumentih, ki jih hranimo v uredništvu, v lasti Snežičevega prijatelja Daria Ivankovića (bivši direktor Snežičevega kluba v Banja Luki). A Furs je vozilo zasegel, ker verjame, da je dejanski lastnik in uporabnik tega luksuznega vozila prav Snežič.
»Predmetno vozilo je bilo predmet davčne izvršbe zoper Roka Snežiča. Furs je na podlagi okoliščin in pridobljenih dokazov ugotovil, da je dejanski lastnik in uporabnik vozila Rok Snežič, zato je predmetno vozilo tudi zarubil,« so že pred časom za medije sporočili iz finančne uprave.
Na Fursu so pred letom javno povedali, da Snežič državi dolguje nekaj več kot pet tisoč evrov in dodali, da ob tem vodijo še izvršbo na podlagi terjatev iz naslova drugih denarnih nedavčnih obveznosti, ki jih izterjujejo na predlog drugih organov (sodišče, policija ...). »Skupaj gre za 483.174 evrov.« Snežič je potrdil, da ga Furs resda terja, a za bistveno manjši skupni znesek, okoli 155 tisoč evrov.
Snežič vztraja, da zarubljeno vozilo, s katerim naj bi se poplačalo obveznosti ni njegovo, ga je pa z dovoljenjem Ivankovića resda pogosto uporabljal. Zato opozarja, da so naši organi zasegli vozilo tujega državljana in da utegne tako ravnanje državljane hudo udariti po žepu.
»Ob prevzemu vozila so natančno vedeli, da nisem njegov lastnik: na potrdilo o prevzemu avta je uslužbenec Finančne uprave zapisal podatke dejanskega lastnika,« je povedal Snežič.
Pred Okrožnim sodiščem v Mariboru zdaj teče postopek glede ugotavljanja oziroma dokazovanja lastništva vozila, Ivanković pa je v Banja Luki sprožil odškodninsko tožbo proti Sloveniji. Ker vozila ne more uporabljati, zahteva 500 evrov odškodnine dnevno.
Sodišče v Banja Luki: V fazi razpisa pripravljalnega naroka
Na sodišču v Banja Luki so potrdili, da je Ivanković 31. oktobra 2023 preko pooblaščenca - odvetniške pisarne Pucar vložil tožbo zoper prvotoženo osebo Z. L. in drugotoženo Republiko Slovenijo (ministrstvo za finance) za povrnitev škode, ki mu je nastala z odvzemom vozila.
Tožnik je 21. oktobra 2024 umaknil tožbo zoper prvotoženo osebo Z. L. in spremenil tožbeni zahtevek. Osebo Z. L. je sprva tožil, ker je mislil, da mu je prodal avto, ki ni bil prost bremen in so ga zato zasegli.
Postopek je zdaj v fazi razpisa pripravljalnega naroka, so sporočili iz sodišča.
Ni boljšega najemnika kot je slovenska vlada
Kot pravi Snežič, Ivanković meni, da boljšega najemnika za to vozilo, kot je vlada Roberta Goloba, ne bo dobil.
»Za vozilo je ustrezno poskrbljeno, avtomobila mu ni treba vzdrževati: in to za več sto evrov na dan, ki jih bo gotovo iztržil,« je prepričan Snežič.
Znesek, ki ga zahteva Ivanković, zdaj že dosega 250.000 evrov.
In kje se že 525 dni nahaja zloglasni maserati?
Za izvajanje storitev hrambe zarubljenih vozil ima Furs sklenjene pogodbe s tremi pooblaščenimi izvajalci: Šu-Ko d.o.o. Koper, A.N.B. Trade, Stranice in Špan d.o.o., Brezovica pri Ljubljani. Kateri izvajalec avto hrani, nam na FURSu niso razkrili, a smo to na podlagi izdanih računov ugotovili sami.
Strošek hrambe maseratija znaša 5,45 evrov na dan (slabih 6,65 evra z davkom, op. p.), so sporočili iz finančne uprave.
Iz računov v aplikaciji Erar bi torej lahko sklepali, da je vozilo očitno shranjeno pri podjetju A.N.B. Trade.

Na spletni strani podjetja A.N.B. Trade je navedeno, da ponujajo varovano in pokrito skladišče za vse vrste vozil, počitniških vozil in plovil.
»Vse skladiščne površine se nahajajo v zaprti, varovani hali, vsi skladiščni prostori pa so tehnično in video varovani. Prav tako je vsa zaloga zavarovana proti vsem rizikom.«
Kot so pojasnili na Furs, nastali stroški hrambe zarubljenih premičnin bremenijo dolžnika in se mu odmerijo s posebnim sklepom.
Na Fursu si sicer želijo, da bi bil postopek na sodišču čim prej končan, na državnem odvetništvu pa postopka, dokler je v sodnih mlinih, ne komentirajo.
Če državi v postopku ne bo uspelo dokazati, da je vozilo dejansko v lasti Snežiča in ga bo treba vrniti ter plačati odškodnino, potem Snežič napoveduje, da bo javno pozval, naj znesek kot odgovorna oseba za nastalo situacijo vrne Robert Golob, ne pa nič krivi davkoplačevalci.
Rabljen maserati quattroporte letnik 2018 stane okoli 50.000 evrov, nov je leta 2019 stal okoli 140.000.
Zgodovina se ponavlja
Spomnimo. Finančni urad Maribor, oddelek za carinjenje, je 24. februarja 2023 zaradi kršitev carinskih predpisov prevzel pod carinski nadzor osebno vozilo maserati levante bele barve, registrirano v Banja Luki. Ugotovili so, da se je pri nas uporabljajo več kot 185 dni, za kar ni bila plačana uvozna carina.
Vozilo se je uporabljalo na področju Unije, ne da bi bilo predhodno sproščeno v prosti promet (zanj vložena uvozna carinska deklaracija po čl. 170 in 201 CZU).
Snežič je tedaj pojasnil, da je lastnik avtomobila fizična oseba iz BiH, njegova žena (zdaj že nekdanja, a še vedno poslovno sodelujeta, Snežič namreč dela za njeno podjetje), ki ima ta avto v najemu. Ko je plačala zahtevani znesek uvozne carine, so ji avtomobil po mesecu dni vrnili v uporabo.
Ob tem se Snežič sprašuje, kako so vedeli, da je avto več kot 185 dni v Sloveniji in, ali so mu namestili sledilno napravo in prekoračili pooblastila.
[[povezana]]