Zdravstvo
Pojasnila Ministrstva za notranje zadeve v zvezi s člankom o razkritju spornih zahtev iz razpisa za nakup helikopterjev ministra Poklukarja
Helikopter naroča ministrstvo za notranje zadeve in ne ministrstvo za zdravje, saj zakonodaja jasno določa razmejitev nalog in pristojnosti izvajanja helikopterske nujne medicinske pomoči (HNMP) med tema dvema ministrstvoma, helikopterske prevoznike določi vlada na predlog ministra za zdravje.
Vlada je junija 2024 sprejela odločitev, da se helikopterska nujna medicinska pomoč ter medbolnišnični helikopterski prevozi in helikopterski prevozi otrok v inkubatorjih v skladu z Uredbo Komisije dolgoročno izvajajo kot državna aktivnost z zrakoplovi policije kot javna storitev.
Zdravstvena dejavnost HNMP sodi v pristojnost Ministrstva za zdravje, Policija bo izvajala prevozniški del in upravljala floto. Helikopterji bodo tako namenski za podporo delovanju medicinskih ekip.
Ocenjena vrednost celotnega projekta HNMP znaša 49,9 milijona evrov. V ocenjeni vrednosti projekta so predvideni nakup dveh helikopterjev, ureditev baze na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana, ureditev baze na Letališču Edvarda Rusjana Maribor, nove zaposlitve kadra, usposabljanja, vzdrževanje helikopterjev in podobno. Pavšalno ocenjevanje, da »pomoči potrebni in reševalci pa ne bodo nič na boljšem«, je zlonamerno in škodljivo.
[[povezana]]
Namen »zlate ure« je, da je pacient po poškodbi znotraj ene ure na kirurški mizi. Namenski helikopter mora izpolnjevati vse, kar omogoča najboljše doseganje tega cilja. Dosegati mora visoko hitrost križarjenja, saj to omogoča kratek čas leta do pacienta in kratek čas leta proti bolnišnici. Namenski helikopter mora biti opremljen z vitlo, saj pri tem niso potrebni pristanek helikopterja na najbližjem primernem terenu, namestitev vrvi, počasen dvig z vpetimi reševalci, počasen let na kraj nesreče in spust reševalcev do pacienta. Namenski helikopter mora biti opremljen z vrhunsko namensko opremo, saj reševalna ekipa pacienta že v helikopterju oskrbuje do prihoda v bolnišnico.
Sklep vlade določa, da se helikopterska nujna medicinska pomoč ter medbolnišnični helikopterski prevozi in helikopterski prevozi otrok v inkubatorjih v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 965/2012 dolgoročno izvajajo kot državna aktivnost z zrakoplovi Policije.
Barva zrakoplovov Policije je določena v Uredbi o vozilih, plovilih, oborožitvi in posebni opremi policije. Glede na to, da se bodo prevozi izvajali z zrakoplovi policije, je treba upoštevati Uredbo o vozilih, plovilih, oborožitvi in posebni opremi policije.
Pravilnik o službi nujne medicinske pomoči v prilogi 5 ne predpisuje barve - niti za vozila nujne medicinske pomoči niti za zrakoplove. Predpisuje pa oznake reševalnih vozil, ki se bodo smiselno uporabile tudi na namenskih helikopterjih.
Sklicevanje na rumeno barvo, ki naj bi bila barva reševalnih helikopterjev »povsod v Evropi«, je neutemeljeno in tudi v nasprotju s predpisi.
Ob tem lahko dodamo, da barve reševalnih helikopterjev niso določene niti v evropski zakonodaji, ki ureja to področje. V Evropi in po svetu so helikopterji za izvajanje helikopterske nujne medicinske pomoči različnih barv: modri, oranžni, zeleni, rdeči, rumeni oziroma kombinacije navedenih.
Navedba, da bo »namenski reševalni helikopter imel kolesa namesto sani« je zavajajoča. Ponudniki namreč lahko ponudijo tudi druge verzije v primeru, da proizvajalec ponujenega helikopterja ne nudi tricikel uvlečljivega podvozja, torej lahko tudi helikopter s pristajalnimi sanmi.
Operativna karakteristika prevoz inkubatorja je potrebna in tudi zahtevana v tehnični specifikaciji, ki je del razpisne dokumentacije za predmetno javno naročilo, vendar ne točno s sistemom POWERLOAD.
Pojasnjujemo, da je na trgu več proizvajalcev helikopterjev, ki ponujajo različne rešitve opreme oziroma sisteme. Z zahtevo po opremi oziroma sistemu POWERLOAD, ki jo po naročniku znanih podatkih nudi samo en proizvajalec helikopterjev (ki ga v prispevku preferira gospod Sabol), bi naročnik neupravičeno omejeval konkurenco med ponudniki.