
Aktualno
SDH mora razkriti podrobnosti zaposlitve Damirja Črnčeca
Spomnimo: 1. februarja se je vplivni Damir Črnčec zaposlil kot pomočnik predsednika uprave Žige Debeljaka na Slovenskem državnem holdingu. Na izbiro kandidata je padla senca dvoma, ker je bil razpis objavljen v času božično novoletnih praznikov in ker so bili razpisni pogoji - vsaj tako se bere - pisani na kožo vnaprej izbranemu kandidatu.
[[povezana]]
V uredništvu smo SDH prosili za dodatne informacije, in sicer, koliko prijav je prispelo na navedeni razpis v času praznikov. Na SDH so se sprva sklicevali na poslovno skrivnost, nato pa nas kljub zahtevi po dostopu do informacij javnega značaja zavrnili, češ da na vprašanje ne morejo odgovoriti, saj odgovora ni mogoče najti v nobenem dokumentu, zadevi, dosjeju registra, evidencah ali drugem dokumentarnem gradivu.
Naša pritožba je za to romala na Informacijskega pooblaščenca, ki je presodil v prid Info360:

SDH ni izkazal upravičenosti sklicevanja na poslovno skrivnost
Ker se je SDH pri zavrnitvi odgovora na medijsko vprašanje skliceval na poslovno skrivnost, je IP posebej presojal zahtevane informacije z vidika treh zahtev, ki opredeljujejo poslovno skrivnost:
- je skrivnost, ki ni splošno znana ali lahko dosegljiva osebam v krogih, ki se običajno ukvarjajo s to vrsto informacij;
- ima tržno vrednost;
- imetnik poslovne skrivnosti je v danih okoliščinah razumno ukrepal, da jo ohrani kot skrivnost.
IP je pri prvi točki pritrdil SDH, a zavrnil v drugi točki z naslednjim pojasnilom.
»Podatek o tem, koliko prijav je organ prejel na (že zaključen in izveden) razpis za delovno mesto, namreč ni podatek, ki bi lahko kakorkoli vplival na položaj organa na trgu in z razkritjem katerega bi organu lahko nastala škoda pri opravljanju njegove tržne dejavnosti. Tržna vrednost ni mišljena zgolj kot nek »znesek«, ki bi ga poslovni subjekt na trgu dosegel s strokovnim znanjem, izkušnjo ali poslovno informacijo, temveč kot izkaz konkretne opredelitve do dejanske ali potencialne škode, ki bi poslovnemu subjektu nastala z razkritjem strokovnega znanja, izkušenj ali poslovne informacije.«
»Organ ni pojasnil, kako bi razkritje podatka o tem, koliko prijav je prejel na navedeni razpis, vplivalo na njegov tržni položaj in kakšna škoda bi mu s tem v zvezi nastala. Navedel je le, da ta informacija ni splošno znana in tudi ni enostavno dostopna osebam izven ozkega kroga zaposlenih pri SDH, kar pa lahko izkazuje izpolnjevanje prvega zakonskega pogoja iz 2. člena ZPosS, ne pa drugega, to je, da ima informacija tržno vrednost.«
Glede na navedeno IP zaključuje, da glede zahtevanega podatka o tem, koliko prijav je organ prejel na razpis za delovno mesto »pomočnik predsednika uprave«, niso izpolnjeni pogoji poslovne skrivnosti.
SDH se lahko pritoži na upravno sodišče
Zoper odločbo IP se SDH ne more pritožiti, pač pa lahko sproži upravni spor. Po besedah naših sogovornikov je sicer to povsem mogoče, a sprašujejo se, kakšno sporočilo bi SDH kot skrbnik državnega premoženja in tisti, ki bi moral predstavljati najvišje kriterije transparentnosti in skrbnosti, dal državnim družbam, ki jih nadzira.
[[povezana02]]