Župan Ljubljane pravi, da bi le pobiral najemnino. Foto: Uredništvo
v živo
Župan Ljubljane pravi, da bi le pobiral najemnino. Foto: Uredništvo

Aktualno

Se bodo dijaki umetniške šole v Križankah morali izseliti?

Dijaška prisotnost vse bolj moti Festival Ljubljana, ki želi v celoti prevzeti upravljanje s Križankami. Ravnateljica Simon se s selitvijo ne strinja, župan pa miri, da želi občina le najemnino.

Srednja šola za oblikovanje in fotografijo Ljubljana (SŠOF) je ena izmed osrednjih izobraževalnih ustanov na področju umetnosti in oblikovanja v Sloveniji. Njeni začetki segajo v leto 1946, ko je bila ustanovljena kot del takratne Umetnostne šole. Pouk in praktično delo dijakov že skoraj 80 let potekata v prostorih Križank.

Zadnja leta pa dijaška prisotnost vse bolj moti Festival Ljubljana pod vodstvom Darka Brleka, ki si prizadeva za prevzem celotnega kompleksa v svoje upravljanje.

Janković: Želimo le najemnino

Župan mestne občine Ljubljana Zoran Janković se zaveda, da ima škarje in platno v rokah država, ki upravlja z večinskim deležem kompleksa.

»Mi šole ne bomo izselili. Oni imajo 52 odstotni delež, meni sobivanje celo odgovarja. Ko se dogovorimo z ustanoviteljem srednje šole, torej z državo, bomo za te prostore, ki jih šola uporablja, pobirali najemnino,« je za Info360 povedal Janković.

Dodaja, da je vprašanje Križank že predmet sodnega postopka in da bo o prihodnosti odločalo sodišče.

Po njegovih besedah je sožitje šole in Festivala Ljubljana še vedno mogoče, vendar bo dolgoročno potrebna rešitev, saj šola potrebuje nove prostore. V ta namen naj bi se pripravljal OPPN (občinski podrobni prostorski načrt) za Roško cesto, kamor bi se lahko šola preselila v prihodnjih letih.
Krizanke2.jpg
Načrt Festivala Ljubljana je prevzeti v upravljanje celotni kompleks Križank. Foto: Uredništvo

Načrt Festivala Ljubljane je izselitev šole  

A načrti Festivala Ljubljana niso v pobiranju najemnine, pač pa so prav v izselitvi šole. Direktor Brlek je namreč izdal strateški načrt za javni zavod med letoma 2025 in 2029, v katerem sta med cilji zapisana tudi prevzem celotnega kompleksa Križank v upravljanje in celovita obnova kompleksa Križank in pridobivanje evropskih sredstev.

»Prevzem celotnega kompleksa v upravljanje je obenem tudi pogoj za selitev celotne dejavnosti zavoda iz lokacije Trnovo v Križanke. Zavod bo s tem pridobil potrebne prostore za svoje delovanje, nujno potrebne prostore za vaje nastopajočih umetnikov ter njihovo dobro počutje in prostore za izobraževanje mladih umetnikov,«  so zapisali v dokumentu.

Še eno prepreko pa Festivalu Ljubljana predstavlja Križevniška cerkev, ki je del kompleksa Križank. Za realizacijo strateškega načrta bi moral biti končan postopek denacionalizacije, a je ta še v teku.

Ravnateljica Simon: Šola je že skoraj 80 let nepogrešljivi del Križank

Ravnateljica srednje šole za oblikovanje in fotografijo Ljubljana (SŠOF) Apolonija Simon poudarja, da je šola že skoraj 80 let nepogrešljivi del Križank in da njeni dijaki soustvarjajo umetniški utrip prostora. Vsakodnevno se tam izobražuje okoli 850 dijakov.

»Ne razumemo potrebo Festivala Ljubljana po celovitem upravljanju kompleksa in širjenju njegove dejavnosti, saj ne moremo in ne smemo prezreti dejstva, da je šola ključni uporabnik prostora, ki ga soustvarja in mu vdihuje življenje.«

Ravnateljica nasprotuje načrtom Festivala Ljubljana, saj meni, da bi popolna izključitev šole pomenila izgubo pomembnega izobraževalnega segmenta. Dodaja, da je Festival Ljubljana v svojem delovanju že presegel prostorske kapacitete Križank.

»Festival za svoje dogodke najema različne prostore po Ljubljani in širše, vendar si teh prostorov ne prilašča, temveč jih uporablja skladno s potrebami svojih prireditev. Enak pristop bi bil smiseln tudi pri Križankah – prostor mora ostati dostopen več uporabnikom, saj je njegova vrednost prav v raznolikosti dejavnosti, ki se v njem odvijajo.«  

Vprašanja v zvezi z izselitvijo SŠOF iz sedanjih prostorov smo naslovili tudi na pristojno ministrstvo za kulturo, odgovore še čakamo. 

116 123 – Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik, 24 ur na dan (brezplačno)
116 111 – TOM – telefon za otroke in mladostnike, dosegljiv vsak dan med 12. in 20. uro (klici so brezplačni, otroci in mladostniki pa lahko pišejo tudi na tom@zpms.si ali se oglasijo v njihovi spletni klepetalnici)
Poletni strani To sem jaz, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
01 520 99 00 – Klic v duševni stiski (vsak dan med 19. in 7. uro)
031 704 707Center za psihološko svetovanje Posvet, vsak delovni dan med 8. in 20. uro
031 50 60 50 – Telefon za pomoč v stiski ”Prisluhnem ti”, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
05 720 17 20 – Društvo Tvoj telefon, vsak delovni dan med 7. in 22. uro
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.