
Aktualno
Za napake v prenovljenem Erarju odgovorna Uprava za javna plačila
Po včerajšnjem razkritju milijonskih nakazil podjetja Gen ta zdaj napoveduje tožbo. V prenovljeni aplikaciji Erar so namreč prikazana številna visoka nakazila Gena fizičnim osebam, eno v višini kar 20 milijonov evrov, ki naj bi bilo izvedeno tik pred zadnjimi državnozborskimi volitvami.
[[povezana]]
V družbi Gen obžalujejo, da je v prenovljeni aplikaciji Erar očitno prišlo do tako velikega števila napačnih zapisov, saj le-ti vzpostavljajo ravno nasproten učinek od želenega.
»Namesto transparentnosti transakcij zaradi napačnega zapisa podatkov ustvarjajo veliko zmedo, ki nekaterim spletnim anonimnežem zdaj ponuja odlično podlago za ustvarjanje zavajajočih lažnih objav, v katerih lahko kot dokaz za sicer popolnoma izmišljene neresnične trditve o milijonskih treh nakazilih fizičnim osebam citirajo kar Erar oziroma objavljajo zaslonske slike s te aplikacije, ki pa ne odraža resničnega stanja izvedenih nakazil.«
V izogib ustvarjanju nadaljnje škode so pozvali skrbnika in upravljavca sistema Erar, naj tovrstne napake v sistemu v najkrajšem možnem času odpravi. »Družba GEN-I bo v primeru nadaljnjih napačnih objav podatkov primorana uporabiti vsa pravna sredstva za zaščito poslovnega ugleda družbe. Na Komisiji za preprečevanje korupcije, pod katere pristojnost sodi Erar, naj bi o zapletih več povedali danes. So pa za zdaj glede transakcije v višini 20 milijonov evrov dejali, da je v Erarju objavljen tak, kot so ga prejeli od Uprave RS za javna plačila (enako je objavljen v njihovi aplikaciji TZIJZ).
UJP zagodel algoritem
Generalna direktorica UJP Urška Kos je priznala, da so za napako, ki se ne pojavlja samo pri GENi, krivi sami. Napačnih podatkov niso preverjali, ker niso dvomili, da bi bilo karkoli narobe z algoritmom.
Glede milijonskih izplačil podjetja Gen-i direktorica pojasnjuje, da njihov sistem ni zaznal transakcijskega računa KDD. Do napake je po njenih besedah prišlo še v 11 drugih primerih pri sedmih subjektih.