v živo
Mihaelu Karnerju (na sliki) in Rajku Hrvatiču pri projektu Urbana Oaza prekrižali načrte okoliški prebivalci. Na delu je šesti izvedenec, ki bo preveril poplavno ogroženost območja, kjer naj bi zraslo več kot sto luksuznih stanovanj. Foto: STA

Gospodarstvo

Karnerjev projekt Urbana Oaza pregleduje že šesti izvedenec

Suzana Kos
January 3, 2025

Kakšna dela potekajo na ljubljanskem Viču, kjer bi Mihael Karner s soinvestitorji zgradil luksuzno sosesko, je preverila gradbena inšpekcija. Gradbenega dovoljenja namreč projekt še nima. Na delu tudi šesti izvedenec.

Del okoliškega prebivalstva je le dobil status stranskega udeleženca v postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja za projekt Urbana Oaza. Njihov izvedenec ocenjuje, da bi načrtovan poseg v zemljino ob predvideni gradnji luksuzne soseske povečal poplavno ogroženost območja. Izvedensko mnenje je zdaj naročila tudi upravna enota, ki jo po razrešitvi načelnika Babiča zastopa novo vodstvo. Karner glede izvedbe načrtov ostaja optimističen, nekateri kupci pa po neuradnih informacijah postajajo nestrpni.

Na ljubljanskem Viču, na zemljišču nekdanje tovarne Tovil, skupina investitorjev, med njimi sta javnosti najbrž najbolj znana primorski podjetnik Rajko Hrvatič in Mihael Karner, načrtuje gradnjo nove stanovanjske soseske. Pravnomočnega gradbenega dovoljenja še niso dobili, so se pa na območju že začela nekatera dela.

V soseski naj bi zgradili 160 luksuznih stanovanj, Foto: Urbana Oaza

Za Karnerjem, v preteklosti se ga je prijel vzdevek kralj steroidov, so ameriški organi leta 2012 razpisali tiralico in ponudili nagrado v vrednosti pet milijonov evrov za informacije, ki bi vodile do aretacije in/ali obsodbe. Iskali so ga zaradi obtožb o proizvodnji in preprodaji prepovedanih anaboličnih steroidov ter pranja denarja. Z ženo naj bi namreč med letoma 2000 in 2008 s spletno prodajo prepovedanih anaboličnih steroidov zaslužil okoli 50 milijonov dolarjev, te dni pa se Mihael Karner ukvarja z gradbeništvom.

V Ljubljani težko do statusa stranskega udeleženca

Projektu Urbana Oaza nasprotuje del okoliških prebivalcev, ki različne inšpekcije opozarja, da so se na zemljišču že začela gradbena dela skladno s projektom, kljub temu da gradbenega dovoljenja projekt še nima. Tam je nastala tudi večja gradbena jama.

Za potrebe novogradnje je že nastala dober meter globoka gradbena jama. Foto: okoliški prebivalci

Karner trdi, da na zemljišču projekta opravlja le čiščenje in izravnavo terena ter odvoz ruševin (stari zidaki in betonska klet) in odstranjuje mrtve vodovode, cevi brez vode in različne druge vrste napeljav, ki so bile v preteklosti del pod- in nadzemne infrastrukture tovarne Tovil –Tovarne vijakov Ljubljana.

Na terenu je po naših informacijah tudi gradbena inšpekcija, ki sicer postopka še ni zaključila. V odgovorih na naša vprašanja pa je zapisala, da za zdaj na podlagi pridobljenih podatkov ni bilo ugotovljenih kršitev gradbene zakonodaje.

Okoliški stanovalci, ki projektu nasprotujejo, so si v preteklosti zaman prizadevali pridobiti status stranskega udeleženca v postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja za ta nepremičninski projekt. Podobno se je dogajalo tudi v nekaterih drugih nepremičninskih poslih v Ljubljani - najbolj razvpit primer je bil najverjetneje projekt Bellevue Living v ljubljanskem Tivoliju. Zaradi pritožb je bilo na upravni enoti (UE) Ljubljana v času, ko jo je vodil Bojan Babič, zato opravljenih več inšpekcijskih nadzorov.

Tedanji minister Koritnik o nepravilnosti načelnika ni vedel nič

Na ministrstvu za javno upravo smo preverili namige, da so bile ugotovitve inšpekcijskih nadzorov upravne inšpekcije pospravljene v predal.

Zapisnik o opravljenem inšpekcijskem nadzoru z dne 22. junija 2021 je bil takoj poslan na UE Ljubljana in v vednost tudi na uradni e-naslov ministrstva za javno upravo. Zaključni zapisnik z dne 6. avgusta 2021 je bil takoj poslan na UE Ljubljana.
Zaradi obvestila o nadaljnjih kršitvah je bil opravljen ponovni nadzor na UE Ljubljana in 24. maja 2022 izdan zapisnik ter poslan na UE Ljubljana in v vednost tudi na uradni e-naslov ministrstva za javno upravo.
Zaključni zapisnik z dne 1. julija 2022 je bil poslan takoj na UE Ljubljana.  
S podatkom o tem, kdo vse je bil oziroma ali je bil z ugotovitvami na podlagi poslanega zapisnika na uradni e-naslov ministrstva dejansko seznanjen tudi minister Boštjan Koritnik - ta je zdaj pravni svetovalec, eden od soinvestitorjev Urbane Oaze ter podžupan Ljubljane, op. p. -  na ministrstvu ne razpolagajo.
»Inšpekcija je samostojni organ in v njeno delo se nisem vtikal. Zavračam namige, da sem njene ugotovitve pospravil v predal,« trdi nekdanji minister Koritnik in še, da konkretnega predloga za Babičevo razrešitev ni dobil, kakor tudi, da ni razpolagal z dokazom, da je načelnik kakorkoli ravnal narobe.
Lidija Apohal, nekdanja glavna inšpektorica na inšpektoratu za javni sektor, je za naš portal povedala, da je bilo na upravni enoti Ljubljana veliko kršitev ugotovljenih tudi v drugih nadzorih in ne le glede primera Bellevue Living. »Spomnim se, da je ministrica Sanja Ajanović Hovnik (po volitvah je nasledila Boštjana Koritnika, op.p.) prosila za zapisnike inšpekcije,« je dodala. Ali je ministrica načelnika Babiča razrešila zaradi teh ugotovitev, Apohalova ne želi ocenjevati.

Šesti sodni izvedenec

Ali sta inšpekcijski nadzor in pozneje tudi obsežna kriminalistična preiskava vplivala na to, da so tudi na Viču okoliški prebivalci, ki Karnerjevemu projektu nasprotujejo, dobili status stranskega udeleženca, ni znano.

[[povezana]]

Status stranskega udeleženca je kritikom projekta omogočil, da so angažirali svojega izvedenca, ki je ugotovil, da bi bili posegi v naravo ob gradnji Urbane Oaze takšni, da bi to pomembno povečalo poplavno nevarnost na tem območju. Pred tem so izvedenska mnenja lahko naročali le investitorji, zdaj pa je po naših informacijah svojega izvedenca angažirala še UE Ljubljana.

Mihael Karner na vprašanje, kje se zatika pri pridobitvi gradbenega dovoljenja - njegovo skorajšnjo pridobitev je napovedal že večkrat - odgovarja, da se s pridobitvijo gradbenega dovoljenja ne zatika.

» Tovrstni postopki terjajo pazljivo postopanje upravnih organov, tudi ali predvsem zaradi folklore našega okolja, kjer nihče v svoji bližini noče gradbišča ali (novih) sosedov. Celo navkljub sprejetemu in v uradnem listu že pred leti objavljenemu občinskemu podrobnemu prostorskemu načrtu (OPPN), ki predvideva prav tako gradnjo in tak obseg. A, kot rečeno, to je del sosedske kulture pri nas, na katero mora vsak investitor žal računati, zato nas to ne preseneča.«

Sogovorniki trdijo, da so zaradi zapletov s pridobivanjem gradbenega dovoljenja nekateri soinvestitorji že nestrpni; financiranje projekta namreč poteka na način, da imajo kupci stanovanj formalno status soinvestitorja.

»V osnovi smo vsi bodoči lastniki nepremičnin v projektu soinvestitorji. Poleg družb Urbana oaza nepremičnine d.o.o., Interlock, d.o.o. in Draco, d.o.o., so to pravne in fizične osebe, nekatere že tudi dlje časa. Ko bo projekt zaključen, bo lahko vsak s svojim delom prosto razpolagal, bodisi prodal, bodisi v njem živel ali ga dolgoročno oddajal,« še dodaja Karner.
Vrednost projekta je po neuradnih informacijah ocenjena na 65 milijonov evrov.

Mihael Karner v Urbani Oazi med drugim načrtuje tudi vinsko klet in wellness za stanovalce. Foto: Urbana oaza

Urbana Oaza ni edini Karnerjev nepremičninski projekt.

24ur.com je poročal, da je trojica slovenskih državljanov v hrvaški Istri in Kvarnerju z nakupom nepremičnin oprala več kot milijon evrov, ki so jih nezakonito pridobili s prodajo steroidov. Hrvaška policija je sporočila, da sta osumljena 48-letni in 46-letni Slovenec, policija pa je primer že predala pristojnemu državnemu tožilstvu. Po neuradnih informacijah dobro obveščenih virov blizu hrvaške policije je bil med njimi tudi Karner.

Po ustavitvi slovenskega predkazenskega postopka je za Karnerja sicer ameriška zgodba v zvezi z obtožbami o proizvodnji in preprodaji prepovedanih anaboličnih steroidov ter pranja denarja končana. Kljub temu v tujino ne hodi, saj ne želi tvegati, da bi ga tuji organi pregona pridržali in presojali o njegovi izročitvi ZDA.

116 123 – Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik, 24 ur na dan (brezplačno)
116 111 – TOM – telefon za otroke in mladostnike, dosegljiv vsak dan med 12. in 20. uro (klici so brezplačni, otroci in mladostniki pa lahko pišejo tudi na tom@zpms.si ali se oglasijo v njihovi spletni klepetalnici)
Poletni strani To sem jaz, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
01 520 99 00 – Klic v duševni stiski (vsak dan med 19. in 7. uro)
031 704 707Center za psihološko svetovanje Posvet, vsak delovni dan med 8. in 20. uro
031 50 60 50 – Telefon za pomoč v stiski ”Prisluhnem ti”, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
05 720 17 20 – Društvo Tvoj telefon, vsak delovni dan med 7. in 22. uro
No items found.
No items found.
No items found.