v živo
Šesto izvedensko mnenje, tokrat ga je naročila ljubljanska upravna enota, je dalo prav investitorjem v projekt Urbana oaza, Mihael Karner zdaj pričakuje gradbeno dovoljenje in napoveduje tožbe proti nasprotnikom projekta. Foto: STA

Aktualno

Novica, ki se je je razveselil razvpiti Mihael Karner

Suzana Kos
February 14, 2025

Poslovnež Mihael Karner je korak bližje pridobitvi gradbenega dovoljenja za projekt Urbana oaza na ljubljanskem Viču. Kljub nasprotovanju nekaterih sosedov, ki menijo, da bo gradnja vplivala na poplavno varnost, je šesto izvedensko mnenje, ki ga je naročila upravna enota Ljubljana, potrdilo, da so njihovi strahovi odveč. Projekt, ki ga Karner načrtuje z drugimi investitorji, je ocenjen na 65 milijonov evrov. Karner je napovedal odškodninsko tožbo proti nasprotnikom zaradi zavlačevanja.

Poslovnež Mihael Karner je korak bližje gradbenemu dovoljenju za projekt, ki ga skupaj z drugimi soinvestitorji že več kot desetletje načrtuje na ljubljanskem Viču. Šesti izvedenec, tokrat ga je pred odločitvijo o izdaji gradbenega dovoljenja angažirala kar upravna enota Ljubljana, je namreč končal delo.

[[povezana]]

Nekateri sosedje, ki nasprotujejo izvedbi projekta Urbana oaza – gre za luksuzno sosesko, ki naj bi zrasla v tem delu Ljubljane – so prepričani, da bo gradnja vplivala na poplavno varnost območja, tudi na objekte, v katerih živijo.

Doslej je bilo narejenih že več izvedenskih mnenj glede morebitnega poplavljanja zaradi realizacije projekta oziroma glede tako imenovane transmisivnosti podzemne vode pod območjem predvidene gradnje.

Del okoliških prebivalcev, ki gradnji nasprotuje, je lani dobilo status stranskega udeleženca pri izdaji gradbenega dovoljenja. Naročili so – poleg štirih izvedenskih mnenj, ki jih je naročil investitor –  še svoje. To je pokazalo, da bila transmisivnost na območju zaradi izvedbe projekta večja od dovoljene; mnenje je pripravila upokojena gradbena inženirka, ki po mnenju investitorja ni strokovnjakinja za hidrogeologijo.

Šesto mnenje: Strahovi okoliških stanovalcev so odveč

Ker upravna enota ne more ugotoviti dejanskega stanja pred izdajo pravnomočnega gradbenega dovoljenja, je naročila še svoje izvedensko mnenje. Šesto po vrsti. Za njegovo izdelavo je izbrala Fakulteto za gradbeništvo, arhitekturo in prometno inženirstvo pri mariborski univerzi. Izvedensko mnenje so pripravili strokovnjaki za področje gradbeništva in podpodročja geotehnike Borut Macuh, Bojan Žlender in Primož Jelušič. Opravili so ločen pregled dokumentacije in nato podali skupno izvedensko poročilo, ki po naših informacijah pravi, da so strahovi okoliških stanovalcev odveč. To pomeni, da je Mihael Karner kot glavni investitor v 65-milijonski nepremičninski projekt bližje realizaciji projekta Urbana oaza oziroma pridobitvi gradbenega dovoljenja.

Karner mnenje.png
Izvedensko mnenje Inštituta za geotehniko

 Karner pa se je proti nasprotnikom projekta, stranskim udeležencem v postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja, odločil vložiti še odškodninsko tožbo zaradi zavlačevanja in zlorab pravic.

»Predvsem pa je pomembno, da sedaj ni več zadržkov in ovir, da ne bi upravna enota izdala pričakovanega gradbenega dovoljenja,« dodaja investitor. 

Karner je sicer v javnosti najbolj znan kot kralj steroidov, ki so ga leta 2010 v ZDA obtožili razpečevanja in uvoza anaboličnih steroidov ter pranja denarja; za njim je bila razpisana tudi mednarodna tiralica.

Kaj je transmisivnost?

Transmisivnost je količina vode, ki jo vodonosnik lahko prevaja skozi širino svojega preseka, izražena v m2/s. Celoten ljubljanski Vič je vodovarstveno območje. Na takšnih območjih z gradnjo novih stavb ni dovoljeno spremeniti pretoka vode za več kot 10 odstotkov. Razlog pa tiči v dejstvu, da lahko – če se pretok preveč zmanjša – to vpliva na biotop, višanje temperature vode, spremenjen tok podzemnih voda itd.. Torej nikakor ne gre za preprečevanje vpliva na sosednje stavbe, temveč gre za vprašanje ekologije.

[[povezana02]] 

116 123 – Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik, 24 ur na dan (brezplačno)
116 111 – TOM – telefon za otroke in mladostnike, dosegljiv vsak dan med 12. in 20. uro (klici so brezplačni, otroci in mladostniki pa lahko pišejo tudi na tom@zpms.si ali se oglasijo v njihovi spletni klepetalnici)
Poletni strani To sem jaz, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
01 520 99 00 – Klic v duševni stiski (vsak dan med 19. in 7. uro)
031 704 707Center za psihološko svetovanje Posvet, vsak delovni dan med 8. in 20. uro
031 50 60 50 – Telefon za pomoč v stiski ”Prisluhnem ti”, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
05 720 17 20 – Društvo Tvoj telefon, vsak delovni dan med 7. in 22. uro
No items found.
No items found.