4-letne pogodbe z univerzami bodo sklenjene do konca marca, pravijo na ministrstvu, ki ga vodi Igor Papič. Foto: STA
v živo
4-letne pogodbe z univerzami bodo sklenjene do konca marca, pravijo na ministrstvu, ki ga vodi Igor Papič. Foto: STA

Aktualno

Univerze opozarjajo na likvidnostne težave zaradi plačne reforme

Pia Pangos
March 27, 2025

Univerze in z njimi tudi nekatere fakultete se soočajo s finančnimi težavami. Ker še vedno z ministrstvom za visoko šolstvo, znanost in inovacije niso podpisali pogodbe za novo finančno obdobje, se nekatere fakultete spopadajo z likvidnostnimi težavami.

Dekan fakultete za šport nam je pred dnevi priznal, da ga zelo skrbi, ker financiranje še vedno ni urejeno, posledično pa že odpovedujejo nekatere projekte. Preverili smo, kakšno je finančno stanje na treh slovenskih univerzah po uvedbi plačne reforme.

Da jih skrbi likvidnost, priznavajo tako na Univerzi v Mariboru kot tudi na Univerzi na Primorskem. Na pristojnem ministrstvu medtem pravijo, da naše informacije, da bi zaradi financiranja ukinjali programe in da zaradi tega trpi učni proces, ne držijo. 

»Rektorji javnih univerz smo pristojno ministrstvo s težavami zagotavljanja potrebnih finančnih sredstev večkrat seznanili in opozorili, da trenutno dodeljena finančna sredstva ne zadostujejo za pokrivanje tekočih stroškov delovanja univerz. Izpostavili smo, da sredstva potrebujemo čim prej zaradi zagotavljanja tekoče likvidnosti,« pravijo na Univerzi v Mariboru.

[[povezana02]]

Trenutna sredstva ne pokrivajo vseh stroškov

Ministrstvo bi z univerzami moralo podpisati pogodbe o izvajanju študijske dejavnosti do konca leta 2024, a so prejeli le pogodbo o začasnem financiranju v višini povprečja leta 2024. Na mariborski univerzi ob tem dodajajo, da ne prejemajo razvojnih sredstev in da trenutna sredstva ne pokrivajo vseh stroškov delovanja Univerze v Mariboru (UM). 

»V začasnem financiranju nismo prejeli sredstev za razvojne naloge, kljub temu da smo se z načrtom zavezali k njihovi izvedbi že v začetku leta 2025. Prav tako pa nismo prejeli dodatnih sredstev, ki jih nujno potrebujemo za izvajanje novega plačnega sistema v javnem sektorju, za UM to predstavlja dodatnih 11 milijonov evrov za plače na letnem nivoju.«

Zaradi plačne reforme se je povečala masa plač tudi na Univerzi na Primorskem (UP). Na letni ravni za dva milijona evrov, kar po besedah UP predstavlja skoraj 5 odstotkov celotnega letnega proračuna leta 2024.

[[povezana]]

»Gre za velik finančni zalogaj, ki ga univerza kot javna institucija, zavezana različnim javnim sistemom, sama ne more zagotoviti. Poleg trenutne likvidnosti nas na UP skrbi tudi dolgoročna finančna vzdržnost kot taka. A smo v stalnih stikih z resornim ministrstvom in verjamemo njihovim zagotovilom, da bomo pogodbo podpisali še v tem mesecu.«
Na ljubljanski univerzi pravijo, da je minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije javnim univerzam obljubil dodatna sredstva, ki jih potrebujejo zaradi dviga plač. 

Ministrstvo denar objublja

Na ministrstvu pričakujejo, da bodo pogodbe podpisali do konca marca in da bodo univerze ustrezno višja sredstva (s poračunom od januarja do aprila 2025) prejele v začetku aprila, saj gre za zakonsko obveznost. Pred podpisom pogodbe pa pravijo, da ni vprašanje le financiranje univerz, temveč je še precej drugih podrobnosti, ki jih je treba z univerzami pred podpisom pogodb dokončno uskladiti. 
116 123 – Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik, 24 ur na dan (brezplačno)
116 111 – TOM – telefon za otroke in mladostnike, dosegljiv vsak dan med 12. in 20. uro (klici so brezplačni, otroci in mladostniki pa lahko pišejo tudi na tom@zpms.si ali se oglasijo v njihovi spletni klepetalnici)
Poletni strani To sem jaz, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
01 520 99 00 – Klic v duševni stiski (vsak dan med 19. in 7. uro)
031 704 707Center za psihološko svetovanje Posvet, vsak delovni dan med 8. in 20. uro
031 50 60 50 – Telefon za pomoč v stiski ”Prisluhnem ti”, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
05 720 17 20 – Društvo Tvoj telefon, vsak delovni dan med 7. in 22. uro
No items found.
No items found.