
Politika
Zmanjkalo volje ali argumentov za ovadbo proti Boštjanu Lindavu?
Kriminalisti ljubljanske policijske uprave so prejeli dopis državnega zbora, s katerim naj bi predsednik parlamentarne preiskovalne komisije Aleš Rezar (Gibanje Svoboda) uresničil sklep poslancev o vložitvi kazenske ovadbe zoper nekdanjega vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije Boštjana Lindava. Iz dopisa je jasno, da to ni kazenska ovadba.
Razlog za ovadbo naj bi bil sum kaznivega dejanja krive izpovedbe na seji preiskovalne komisije oktobra leta 2023, ki je bila sicer za javnost zaprta. Sámo preiskovalno komisijo so, kot smo pisali, Golobovi spremenili v farso.
[[povezana]]
Preiskovalna komisija je bila sicer ustanovljena za preiskovanje politične odgovornosti zaradi domnevnega vmešavanja politike v delo policije in drugih organov, zlasti urada za preprečevanje pranja denarja v času tretje vlade Janeza Janše. Pričanje nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar in Boštjana Lindava pa je preiskavo obrnilo povsem v nepričakovano smer, saj sta kritični prst usmerila v predsednika vlade Roberta Goloba.
Rezar predsednika vlade - Golobovo ravnanje sicer še presoja tako protikorupcijska komisija kot tudi tožilstvo - ni povabil na zaslišanje pred preiskovalno komisijo, je pa spisal vmesno poročilo, ki je Goloba povsem razbremenilo očitkov, ki sta jih nanizala Bobnar in Lindav. Koalicijski poslanci si januarja niso upali zavrniti sklepov, ki so bili predlagani ob tem, in v katerih je Rezar med drugim predlagal tudi ovadbo za Boštjana Lindava.
Bobnar in Lindav sta se pred glasovanjem o teh sklepih konec januarja oglasila s kritiko, tudi na račun SD in Levice, ki da sta si po pilatovsko oprali roke. Lindav je ob tem izrazil prepričanje, da gre za politično likvidacijo dveh posameznikov, ki sta si upala govoriti o sumu zlorabe oblasti, kakršni še nismo bili priča v času samostojne države ter opozoril, da iz uredništev odpuščajo novinarje, ki kritično poročajo o vladajoči politiki, pravne norme pa, da si vladajoči prilagajajo glede na dnevne potrebe. »Naslednji ste lahko vi,« je še opozoril.
[[povezana02]]
Dobre tri mesece po sprejetju sklepa državnega zbora, da je treba Lindava ovaditi, je Rezar torej spisal dopis kriminalistom. V njem jim sklep državnega zbora »odstopa v pristojno reševanje«. Kazenske ovadbe torej ni spisal - očitno se dobro zaveda, da je tudi kriva kazenska ovadba kaznivo dejanje - pač pa policiji poslal vmesno poročilo preiskovalne komisije ter prepis posnetka pričanja Bobnar in Lindava.
»Ne komentiram,« je bil kratek Lindav, ko smo ga poklicali za odziv.

Dopis ljubljanskim kriminalistom se konča takole:

Zloraba policije in Sove?
Pri epilogu te zadeve sta sicer nenavadni vsaj še dve dejstvi. Najprej bode v oči, da je policija že dan po sprejetju vmesnega poročila v državnem zboru zahtevala dokumente, povezane z vmesnim poročilom preiskovalne komisije. Zakaj se ji je tako mudilo? Ali je kdo pritiskal oziroma ali je bila tudi v tem primeru komisija politično zlorabljena?
Drugo vprašanje, ki se zastavlja, je ravnanje šefa Sove in njegove »uklonitve« interesom politike. Opozicija je namreč ob sprejemanju vmesnega poročila preiskovalne komisije januarja opozarjala, da je v javnem delu poročila razkrita vrsta tajnih podatkov iz dokumentov Sove. Za to pa je bil odgovoren predsednik komisije Aleš Rezar, ki je tudi v svojih javnih nastopih govoril preveč. Le nekaj dni po tej seji državnega zbora je direktor Sove Joško Kadivnik »zaradi bistveno spremenjenih okoliščin« preklical stopnjo tajnosti nekaterim podatkom in s tem poslanca Gibanja Svoboda rešil kazenske odgovornosti izdaje tajnih podatkov.